To nie są zwykłe banany - BIO banany Fairtrade na stałe w Lidlu

Produkty spożywcze zanim trafią na sklepowe półki przebywają długą drogę. Konsumenci coraz częściej mają świadomość, że odpowiedzialne zakupy to również wybór produktów z certyfikowanych źródeł. Rozumiejąc to, sieć Lidl Polska właśnie dokonała kolejnej rewolucji na Ryneczku Lidla i wprowadziła we wszystkich sklepach, na stałe, BIO banany z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu Fairtrade.

Sieć Lidl właśnie wprowadziła BIO banany Fairtrade (w promocyjnej cenie 5,99 zł/kg[1]) do wszystkich sklepów, na stałe. Certyfikat Fairtrade świadczy o tym, że producenci uzyskują za swoje produkty uczciwą cenę – premię, która czyni produkcję opłacalną i umożliwiają im rozwój. Dodatkowo banany produkowane są według zasad zrównoważonego rozwoju, a więc bez degradacji środowiska naturalnego oraz bez stosowania GMO. „Naszą misją jest propagowanie idei oraz standardów Sprawiedliwego Handlu w celu wspierania producentów i drobnych wytwórców z krajów globalnego Południa. Aby to osiągnąć dążymy do budowania świadomości konsumentów oraz dostępności produktów Fairtrade w Polsce. Wprowadzanie do sprzedaży produktów certyfikowanych Fairtrade i tym samym włączenie się w te działania firmy Lidl Polska to ogromy krok naprzód. Wierzymy, że dzięki temu wspólnymi siłami przybliżamy się do realizacji naszej podstawowej misji” – komentuje Andrzej Żwawa, Prezes Zarządu Fairtrade Polska

W ten sposób firma Lidl kontynuuje rewolucję na Ryneczku Lidla, który liczy w tej chwili już ponad 150 rodzajów owoców i warzyw. Niedawno sieć ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży produktów w opakowaniach biodegradowalnych i kompostowalnych przemysłowo. Klienci mogą zakupić m.in. BIO ziemniaki, BIO cebulę lub BIO marchew w pełni nadających się do recyklingu opakowaniach. Rezygnacja z plastiku jest częścią podjętych przez Lidl Polska zobowiązań. W ubiegłym roku firma jako pierwsza sieć handlowa w Polsce ogłosiła, że do 2025 roku ograniczy zużycie plastiku o 20%, a wszystkie plastikowe opakowania produktów marek własnych będą możliwe do recyklingu.

Fairtrade to międzynarodowy system certyfikacji artykułów spożywczych (np. kawa, herbata, kakao) oraz niespożywczych (np. bawełna). Podstawą działań Fairtrade jest dbałość o lokalne społeczności. Znak Fairtrade na bananach BIO z Ryneczku Lidla oznacza, że zatrudnieni przy uprawie mają zapewnione odpowiednie warunki socjalne, przestrzegane są prawa kobiet, a dzieci nikt nie zmusza do pracy. Zrzeszeni w ruchu plantatorzy otrzymują dodatkową Premię Fairtrade, którą przeznaczają na budowę szkół i wyposażenie przychodni lekarskich w okolicznych miejscowościach oraz rozwijanie gospodarstw. Uprawa bananów z certyfikacją Fairtrade jest opłacalna dla rolników. Aby chronić producentów, w systemie obowiązuje „cena minimalna” Fairtrade. Jeżeli cena na rynku spada poniżej jej poziomu, producenci otrzymują gwarantowaną „cenę minimalną”. Gdy jednak cena rynkowa jest wyższa, kupujący płaci za owoce cenę rynkową. Standardy Fairtrade ściśle regulują i ograniczają używanie środków chemicznych. Zakazane jest również stosowanie GMO. Znakiem rozpoznawczym produktów oznaczonych Fairtrade jest ich wysoka jakość, wynikająca ze stosowania lepszych, bardziej zrównoważonych i etycznych metod upraw.

[1] Produkt w promocyjnej cenie 5,99 zł/kg do dnia 17.04 lub do wyczerpania zapasów, cena regularna: 6,99 zł/ kg