Koktajle, które każdy whisky lover znać powinien

Whisky z roku na rok zdobywa w Polsce coraz większe grono fanów. Wielu z nich jest zdania, że można ją pić jedynie w czystej postaci - bez dodatków, w ostateczności z kilkoma kroplami wody lub kostkami lodu. Na szczęście równie liczna grupa miłośników tego trunku docenia go jako doskonały składnik koktajli wytrawnych i słodkich, serwowanych na zimno i na ciepło. Wielu z nich będzie można spróbować podczas trwającego jeszcze tydzień - do 4 października festiwalu World Class Cocktail Festival.

Kiedy myślimy o koktajlach na bazie whisky pierwsze skojarzenia to: whisky on the rock, whisky & cola, whisky sour, czy klasyczny Manhattan, czyli orzeźwiające wersje drinków. W mniejszym stopniu whisky kojarzona jest jako składnik rozgrzewających koktajli, po które tak chętnie sięgamy jesienią i zimą, a warto wiedzieć, że to właśnie w koktajlach ciepłych aromat whisky uwalnia się najlepiej.

Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym koktajlom na bazie whisky i poznajmy ich tajemnice. Poniżej znajdziecie także nasze rekomendacje koktajlbarów serwujących drinki na bazie whisky podczas trzeciej edycji World Class Cocktail Festival.

? Manhattan – jeden z najbardziej klasycznych i popularnych drinków na świecie. Tradycyjnie uznaje się, że powinien być wykonany z amerykańską żytnią whiskey, jednak można użyć także bourbon whiskey. Do tego dodawany jest czerwony słodki wermut, angostura, lód oraz wiśnie koktajlowe. Podawany jest w prostych szklankach lub kieliszkach na wysokiej nóżce.

? Whisky sour – koktajl skomponowany z blended whisky (szkockiej blendowanej), świeżo wyciśniętego soku z cytryny, syropu z trzciny cukrowej, jako dodatek do niego podaje się wiśnie koktajlowe. Podawany jest w kieliszkach na krótkiej nóżce lub szklankach typu old fashioned.

? Old Fashioned – niekwestionowany król wszystkich koktajli i ulubiony drink bohaterów popularnego serialu „Mad Men”, którego akcja toczy się w latach 60-tych XX wieku (piją go niemalże non-stop). Jego składniki to bourbon whiskey, angostura (gorzka pomarańcza), soda (mocno gazowana woda), cukier, kostki lodu, wisienka i skórka pomarańczy do dekoracji.

? Godfather - według niektórych był to ulubiony drink amerykańskiego aktora Marlona Brando, który zagrał tytułową rolę w filmie „The Godfather (Ojciec chrzestny)” i stąd wzięła się jego nazwa. Składa się z dwóch składników: szkockiej whisky oraz amaretto (pochodzenia włoskiego likier wytwarzany z użyciem migdałów o czerwono-bursztynowym kolorze).

? Boston Flip – kremowy i słodki koktajl, na który składają się whisky, madera (wino wzmocnione słodkie), syrop z trzciny cukrowej lub cukru pudru, żółtka kurze, gałka muszkatołowa, kostki lodu.

Podczas jesiennej edycji World Class Cocktail Festival koktajle z whisky, które idealnie wpisują się w jesienną aurę, proponują m.in.:

? Rakieta (Warszawa), która zaserwuje „Jesienną whisky” na bazie Bourbon Bulleit z dodatkiem błękitnej wanilii z Mauritiusu, wolno tłoczonego soku jabłkowego oraz sody

? Orzo Restaurants (Warszawa, Wrocław, Poznań) zaproponuje kompozycję „Machu Picchu”, która łączy w sobie whisky Singleton 12 yo, aromatyczną gruszkę, sodę oraz dym z kadzidła Palo Santo

? Farina Bianco (Łódź) poda „Wall Street” – słodki, karmelowy koktajl na bazie whiskey Bulleit Bourbon z cytryną, kitkatem i karmelowym popcornem.

? Black Beard (Wrocław) zaserwuje klasyk wśród klasyków, czyli „Old Fashioned” na bazie Bulleit Bourbon i Angostura Bitters.

World Class Cocktail Festival

Daty Festiwalu: 23 września - 4 października 2020 r.

Rezerwacje: na www.CocktailFestival.pl

Lokalizacje: Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław, Śląsk

Pełna lista koktajlbarów: www.CocktailFestival.pl