„Zbliża się Wigilia oraz święta Bożego Narodzenia - szczególnie ważny czas w większości domów w Polsce. Dla mnie święta nie mogłyby się obyć bez kilku tradycyjnych potraw. Czy możemy przygotować je tak, by były w 100% roślinne? To pytanie staje się bardzo zasadne w obecnych czasach, kiedy wiele osób ogranicza jedzenie produktów odzwierzęcych bądź całkowicie z nich rezygnuje. Oto kilka propozycji wigilijnych i świątecznych przepisów, które pozwolą nam przygotować w 100% roślinne, ale wciąż tradycyjne dania” – mówi Robert Kopacz, szef kuchni Upfield.
Wigilijna kolacja nie mogłaby się obyć bez barszczu czerwonego. Ten przygotowany z kiszonych buraków jest dużo smaczniejszy i bardziej intensywny od tego z buraków gotowanych. Warto wspomnieć, że kiszenie to jeden z najstarszych i najzdrowszych sposobów konserwowania żywności. Kiszonki zawierają m.in. pożyteczne bakterie kwasu mlekowego. Warto również pamiętać o cennych wartościach odżywczych samych buraków. By przyrządzić pyszny barszcz – z wyprzedzeniem przygotujmy zakwas.
„Jak zrobić zakwas? Pokrojone buraki zalejmy wodą z solą z dodatkiem czosnku, liścia laurowego i pieprzu. Po 3 dniach, gdy buraki zaczynają fermentować, wynieśmy je w chłodniejsze miejsce (np. do piwnicy). Po kilku dniach można zabrać się za ugotowanie barszczu” – radzi Robert Kopacz.
Składniki do przygotowania barszczu:
Sposób przygotowania:
1. Wywar mocno podgrzewamy, dodajemy kiszone buraki wraz z sokiem (zakwasem), dodajemy nieobrane ząbki czosnku, ziele angielskie i pierz.
2. Podgrzewamy około 1 godzinę, nie doprowadzając do wrzenia barszczu.
3. Pod koniec gotowania doprawiamy zupę suszonym majerankiem, solą i cukrem, a dodatkowo, w razie potrzeby – octem.
4. Barszcz podajemy z uszkami. Możemy go także przecedzić i podawać do popicia wraz z wigilijnymi pierogami.
Postne pierogi to niezastąpiony element wigilijnej kolacji, a także danie, które możemy podać na stole podczas kolejnych dni świąt. Szef kuchni Upfield zdradza, jak przyrządza pierogi we własnym domu: „Wykorzystuję sprawdzony przepis na pierogi z kapustą i grzybami. Tak przygotowane pierogi – dla smaku – dodatkowo na końcu podsmażam na oleju. W moim domu tradycją jest także umieszczenie w jednym z pierogów 1 grosza (który jest oczywiście wcześniej wyparzony). Kto go znajdzie - nie musi się martwić o finanse w nadchodzącym nowym roku. Dlatego w Wigilię zaczynamy kolację właśnie od jedzenia pierogów. Natomiast część ciasta i farszu, z których przygotowuję pierogi, wykorzystuję do zrobienia uszek do czerwonego barszczu”.
Składniki:
Na ciasto:
Na farsz:
Sposób przygotowania farszu:
1. Grzyby namocz dzień wcześniej w wodzie, a następnie je w niej ugotuj. Kapustę zalej wodą, ugotuj do miękkości. Odcedź grzyby i kapustę. Kapustę dodatkowo odciśnij. Oba składniki drobno posiekaj lub zmiel.
2. Posiekaj cebulę. Zeszklij ją na patelni z olejem i dodaj zmielone grzyby i kapustę. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Jeżeli farsz jest za rzadki, dodaj przepaloną na suchej patelni mąkę, tak, by straciła zapach surowizny i dodaj ją do farszu. Mąka zagęści farsz i doda mu posmaku.
Ciasto na pierogi:
1. Do naczynia wsyp przesiana mąkę, kostkę Kasia 100% roślinną bez laktozy, sól, a następnie zalej wrząca wodą, odstaw na 15 minut.
2. Kiedy ciasto i woda trochę przestygną wymieszaj je i ugniataj. Przykryj lnianą ściereczka i odstaw znowu na 10-15 minut, by odpoczęło.
3. Wałkujemy i wygniatamy odpowiedni kształt, napełniamy farszem i sklejamy. Gotujemy we wrzącej osolonej wodzie.
4. Ciasto - przez to, że jest zaparzane i elastyczne - świetnie sprawdza się w pierogach zarówno tych gotowanych od razu, jak i później - mrożonych (surowych i gotowanych).
Robert Kopacz ma także swój sprawdzony sposób na przygotowanie wegańskich pierogów ruskich: „Dla osób które nie lubią lub nie mogą jeść pierogów z grzybami, możemy przygotować kilka pierogów ruskich - również postnych. One także mogą być 100% roślinne poprzez dodanie do ziemniaków, zamiast twarogu, roślinnej alternatywy sera Violife – w wariancie kremowym klasycznym”.
Składniki na farsz:
Zupy, ciasta, sałatki – wszystkie te potrawy możemy przygotować w wegańskiej wersji, ale co z rybą? W wigilijny wieczór nie moglibyśmy przecież pominąć karpia. „Wśród roślinnych zamienników tradycyjnych dań świątecznych na uwagę zasługuje z pewnością seler, który świetnie zaprezentuje się jako „seleryba”. Na naszym wigilijnym stole może on zająć miejsce karpia, gdyż świetnie imituje on ryby. Charakterystyczny smak uda nam się uzyskać, gdy wykorzystamy do jego przygotowania wodorosty nori” – mówi szef kuchni Upfield.
Składniki:
Panierka:
Sposób przygotowania:
1. Selera obieramy i kroimy na plastry (ok. 1 centymetra grubości). Następnie gotujemy go do miękkości (około 20 minut) w wodzie z sosem sojowym, pokruszonymi glonami nori i przyprawami.
2. Z siemienia i wody (w stosunku 1:1) przygotowujemy odpowiednik jajka. Dodajemy przyprawę do ryb i odstawiamy.
3. Ugotowane i ostudzone plastry selera zawijamy w pozostałe wodorosty nori, zanurzamy w siemieniu i obtaczamy w tartej bułce.
4. Smażymy na tłuszczu roślinnym na mocno rozgrzanej patelni.
Święta to także pyszne wypieki! Robert Kopacz dzieli się przepisem na swoje ulubione pierniki. Ich przygotowanie jest bardzo proste – z pewnością zasmakują one wszystkim, którzy w czasie świąt zgromadzą się przy naszym świątecznym stole.
Składniki na pierniki:
Przygotowujemy ciasto na pierniki z podanych składników, formujemy pierniczki i pieczemy przez około 10 min w temperaturze 180?.
Lukier:
1. Wyciśnij sok z cytryny przez sitko i zmieszaj z aquafabą.
2. Dodaj przesiany przez sitko cukier (na początek 230 g). W cukrze nie może być żadnych grudek, im drobniejszy cukier tym będzie lepszy lukier.
3. Ucieraj lukier pałką w makutrze lub łyżką w kubeczku jak kogel-mogel, przez około 7-10 minut, do momentu, aż lukier będzie lśniący (lepiej nie używać miksera bo ubijanie lukru niepotrzebnie go napowietrza). Gotowy lukier powinien być gęsty i ciągnący, spadać z łyżki wolnym nieprzerwanym strumieniem i nie rozpływać się od razu.
4. Reguluj konsystencje lukru dodając więcej soku z cytryny, czy cukru pudru.
5. Dekoruj swoje pierniki przygotowanym lukrem. Lukier zastyga po paru minutach. Po 30 minutach lukier jest zupełnie twardy. Po zastygnięciu jest dobry do spożycia nawet przez 2-3 miesiące.
„Inne roślinne dania, które możemy zaserwować w czasie zbliżających się świąt, to m.in. warzywny bigos, który może być równie sycący i smakowity jak ten mięsny, warzywna sałatka – do której zamiast tradycyjnego majonezu możemy dodać majonez wegański, śledzie z boczniaków – które idealnie wpasują się w nasz bożonarodzeniowy jadłospis, czy kapusta z grochem. Życzę wszystkim smacznych i wesołych świąt!” – dodaje Robert Kopacz.