Polacy stawiają na holistyczne podeście do zdrowia. Raport "Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021"

Zdrowie stało się dla nas szczególnie ważne, a wszystko co pomaga nam w jego utrzymaniu zyskuje na znaczeniu. Dostrzegliśmy konieczność holistycznego podejścia do kwestii dbania o nasz organizm, a jednym z czynników, który ma największy wpływ na jego utrzymanie w dobrej kondycji jest według nas właściwa dieta (63%). Zaczęliśmy więc poszukiwać rozwiązań, które w łatwy i szybki sposób pozwolą nam prawidłowo się odżywiać i jednocześnie troszczyć się o nasze zdrowie. Dlatego coraz chętniej korzystamy z usług cateringów dietetycznych, które codziennie dostarczają nam smaczne i zbilansowane posiłki prosto pod drzwi naszych domów. Istotne stały się również kwestie ograniczeń żywieniowych. Wiele firm oferujących dietę pudełkową wskazuje ten kierunek jako niezwykle ważny, wprowadzając do swojej oferty diety specjalistyczne.

Zdrowie stawiamy na pierwszym miejscu

W ostatnim roku zdrowie dla Polaków zyskało na szczególnym znaczeniu. Wzrastająca świadomość społeczna, obawy przed chorobami i nowe trendy związane ze zdrowym stylem życia powodują, że coraz częściej zauważają realny wpływ prawidłowej diety i aktywności fizycznej na poprawę jakości życia i utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Oprócz odpowiedniej ilości ruchu i zbilansowanej diety istotne są dla nas również takie czynniki jak unikanie stresu (74%) i prawidłowy sen (80%).

„Od wielu lat propaguję zdrowy styl życia i zachęcam Polaków do zmiany nawyków na zdrowsze poprzez swoją działalność zawodową i społeczną. W swoich działaniach skupiam się przede wszystkim na trzech filarach zdrowia – odżywianiu, aktywności fizycznej oraz równowadze psychofizycznej. Z roku na rok obserwuję, jak nasze nawyki sukcesywnie się zmieniają, rośnie świadomość konsumentów, a wraz z nią zmienia się też rynek usług i produktów. Pandemia tylko przyspieszyła ten proces. Dziś coraz więcej Polaków dąży do poprawy swojego stanu zdrowia w ujęciu holistycznym. Zdrowie okazało się dla większości z nas wartością nadrzędną, fundamentem, bez którego nie jesteśmy w stanie nic trwałego zbudować.” – mówi Anna Lewandowska, sportsmenka, propagatorka zdrowego stylu życia i założycielka cateringu dietetycznego SuperMenu.

Chcemy jeść zdrowo, ale brakuje nam czasu i wiedzy

Polacy zauważając, jak ważnym elementem w utrzymaniu zdrowia jest prawidłowe odżywianie, zaczęli coraz bardziej przyglądać się temu, co ląduje na ich talerzach. Ważne jest dla nas zarówno pochodzenie produktów, jak i jego skład. Czytanie etykiet przed zakupem deklaruje aż 59%. Staramy się również unikać cukru (41%) oraz sztucznych barwników i konserwantów (52%). Ponadto, można zaobserwować rosnące zainteresowanie dietami specjalistycznymi, które pomagają nam w walce z chorobami i alergiami. Fakt ten pokazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu diety na nasze codzienne funkcjonowanie. Z drugiej strony przyznajemy, że codzienne przygotowanie zbilansowanych posiłków jest dla nas trudne (jak wskazuje 40% badanych) i wymaga poświecenia dużej ilości czasu. Dlatego coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z diety pudełkowej, która według 60% Polaków jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić czas, ale także doskonałym sposobem na to, by zdrowiej się odżywiać (59%).

„Samodzielne układanie jadłospisu uwzględniającego odpowiednią ilość wartości odżywczych oraz kalorii wymaga nie tylko czasu, ale i specjalistycznej wiedzy. Szczególnie ważne jest to w przypadku

osób zmagających się z różnymi alergiami i chorobami, które wymagają zastosowania określonych ograniczeń żywieniowych. Jak wynika z badania SuperMenu jest ich coraz więcej. Aż 16% respondentów deklaruje, że wyklucza laktozę, 13% - jest na diecie wegetariańskiej, a 10% eliminuje gluten. Obserwując dynamiczny rozwój trendu jakim jest poszukiwanie przez konsumentów indywidualnych kierunków odżywiania, SuperMenu jako pierwszy catering dietetyczny w Polsce całkowicie wykluczył ze swoich planów żywieniowych cukier, pszenicę oraz surowe mleko.” – podkreśla mgr Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu.

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu cateringi dietetyczne kojarzone były wyłącznie z chęcią utraty wagi. Dziś jest to dla nas nie tylko sposób na kształtowanie wymarzonej sylwetki, ale przede wszystkim recepta na zachowanie szeroko rozumianego zdrowia.

Nowa rzeczywistość wpłynęła na nasz styl życia

Aż 38% badanych przyznało, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich stan psychiczny. Wynika to głównie z ograniczenia możliwości wyjścia z domu i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, na co zwraca uwagę aż 40% respondentów. Powodem zmiany nastroju są także obawy o zdrowie własne lub bliskich (37%). Jednak pandemia przyczyniła się nie tylko do osłabienia naszej kondycji psychicznej. Aż 64% respondentów przyznaje bowiem, że w trakcie lockdownu znacznie pogorszyły się również ich nawyki żywieniowe. Z badania SuperMenu wynika, że aż 30% osób zwiększyło ilość spożywanych słodyczy i fast foodów.

„W sytuacjach stresowych wiele osób sięga po niezdrowe przekąski. Jest to efekt potrzeby do zredukowania napięcia, powstałego w wyniku negatywnych emocji. Zamknięcie w domu, obawa o przyszłość oraz zdrowie swoje i najbliższych znacznie zmniejszyło nasze poczucie bezpieczeństwa. W pewnym momencie część osób zaczęła więc poszukiwać rozwiązań, które pomogłyby im w powrocie do prawidłowych nawyków żywieniowych. Sposobem na to okazała się dieta pudełkowa, która oprócz zdrowych i zbilansowanych posiłków zapewnia również komfort psychiczny związany z bezkontaktowymi dostawami.” – tłumaczy główny dietetyk SuperMenu mgr Anna Borawska.

W czasie pandemii oprócz zwrotu w stronę zdrowego odżywiania poczuliśmy również potrzebę większej ilości ruchu. Przeszło 60% z nas w ostatnich miesiącach podejmowało aktywność fizyczną, stawiając głównie na ćwiczenia w domu (59%) oraz bieganie (32%). Sporym zainteresowaniem cieszyły się także treningi z wykorzystaniem aplikacji. Postawiliśmy też na większą regularność treningów, których wykonywanie poprawia nasze samopoczucie.

Wzrost znaczenia zachowań prozdrowotnych oraz zmiany w stylu życia Polaków sprawiły, że zainteresowanie dietami pudełkowymi rośnie. Szukamy komfortowych rozwiązań, cenimy swój czas, a oprócz tego przykładamy jeszcze większą uwagę do zdrowia i do tego, co jemy. Poszukiwanie sposobów, które będą odpowiedzią na te potrzeby skierowały nas w stronę diet pudełkowych. Dzięki nim bez większego wysiłku i bez wychodzenia z domu możemy codziennie jeść zdrowe, smaczne i zbilansowane posiłki przygotowane pod okiem ekspertów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.