Wraz z pierwszymi słonecznymi dniami rozpoczął się sezon grillowania. To jeden z najpopularniejszych sposobów na przyrządzanie smacznych posiłków i spędzanie czasu z bliskimi. Wszyscy to znamy – chrupiące potrawy, zimne napoje, zapach letnich wieczorów i niekończące się rozmowy z rodziną lub przyjaciółmi. Jednak często grillowanie może kojarzyć się także z uciekaniem przed ciągle zmieniającym kierunek dymem, źle opieczonymi potrawami, które z jednej strony są już przypalone, a z drugiej jeszcze surowe, albo tryskającym tłuszczem. Są jednak proste sposoby, dzięki którym twoja uczta zawsze będzie udana i przyjemna.
Dobry sprzęt to podstawa dobrego grillowania. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów urządzeń, wśród których rosnącą popularnością cieszą się modele elektryczne. Ich ogromną zaletą jest fakt, że można z nich korzystać w dowolnym miejscu – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości rozstawienia tradycyjnego sprzętu w ogrodzie. Warto przypomnieć, że rozpalanie grilla na węgiel na balkonie może grozić mandatem.
Fani wielofunkcyjnych rozwiązań mogą wybrać grille kontaktowe zamykane z dwustronnymi płytami, które dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepła skracają czas opiekania, a także sprawdzą się przy podgrzewaniu kanapek czy zapiekanek. Z kolei zwolennicy tradycyjnego sprzętu z łatwością znajdą także grill stołowy w wersji elektrycznej. Ciekawym rozwiązaniem jest najnowszy produkt marki Gorenje grill kontaktowy GCG2100S. Posiada ruchomą pokrywę, dzięki której można zwiększyć obszar pieczenia i wykorzystać urządzenie jako grill stołowy. Specjalne czujniki i dedykowane programy sprawią, że nigdy nie przypalisz swoich potraw, a ich smak zawsze będzie idealny.
Kluczem do udanych potraw jest odpowiednie grillowanie poszczególnych składników. Warto pamiętać, że warzywa czy mięso potrzebują innego czasu pieczenia. W grillu kontaktowym Gorenje możesz wybrać jeden z siedemiu programów: do bekonu, kurczaka, kiełbasek, steków, ryb, burgerów i rozmrażania produktów. Dzięki temu już w kilkanaście minut można przygotować takie dania jak grillowany kurczak satay lub grillowane warzywne panini. Zobacz jakie to proste.
Grillowany kurczak satay
Składniki:
Wykonanie:
Do rondla wlej mleko, dodaj masło orzechowe, pieprz cayenne, sól i sok z limonki. Pomieszaj składniki do uzyskania gładkiej konsystencji. Zagotuj do wrzenia i odstaw. Piersi z kurczaka wyjmij z lodówki 30 minut przed grillowaniem i wytrzyj ręcznikiem papierowym, by były suche. Następnie skrop mięso oliwą i posyp solą oraz pieprzem. Włącz grill i wybierz odpowiedni program do pieczenia kurczaka. Gdy urządzenie będzie już wystarczająco nagrzane, ułóż kurczaka na płycie, zamknij pokrywę i grilluj. Program sam dopasuje odpowiedni czas opiekania. Po zakończeniu wyłóż kurczaka na talerz i odstaw na pięć minut, żeby mięso odpoczęło. Przygotowane danie serwuj z sosem satay i z sałatką lub gotowanym ryżem.
Grillowane, warzywne panini
Dania z grilla nie zawsze muszą być ciężkie i niezdrowe. Poszukiwacze lżejszych wersji posiłków mogą przygotować grillowane, warzywne panini.
Potrzebne składniki:
Wykonanie:
Na początek pokrój wzdłuż cukinię i bakłażana w plastry o grubości 5 mm. Przekrój paprykę na pół i oczyść z pestek. Przygotowane warzywa posmaruj oliwą z oliwek przy użyciu pędzelka. Naciśnij przycisk po prawej stronie grilla i otwórz górną płytę grillową. Włącz grill i ręcznie wybierz program ręcznego opiekania. Na sześć minut włóż paprykę, a następnie dodaj bakłażana i cukinię na cztery minuty (dwie minuty na opiekanie z każdej strony). Gdy będą gotowe, przełóż warzywa na talerz i posyp solą i pieprzem.
Następnie przekrój i posmaruj ciabatty pesto bazyliowym. Ułóż na ciabattach po plastrze bakłażana, żółtej papryki i po dwa plastry cukinii. Na całość połóż suszone pomidory i plastry mozzarelli. Wybierz odpowiedni program do pieczenia kanapek i grilluj przez ok. cztery minuty aż do roztopienia się sera.
Więcej informacji na: https://pl.gorenje.com.