Na pograniczu Podlasia i Mazowsza w urokliwym Węgrowie produkowane są popularne serki twarogowe. Czym zachwyca to miejsce?

Kiedy widzisz na opakowaniu napis "wyprodukowano w Polsce" możesz się spodziewać, że stoi za nim jakaś historia. Tak właśnie jest z serkami Almette, które powstają w urokliwej "węgrowskiej krainie".

Pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków pamięta ten puszysty serek jeszcze z czasów dzieciństwa. Ale nie wszyscy wiedzą, że Almette jest produkowane w Polsce - właśnie w Węgrowie, na pograniczu Mazowsza i Podlasia.  

Dziś w codziennej diecie doceniamy polskie produkty – takie, jak serek Almette. Całość produkcji opiera się o mleko pochodzące od lokalnych rolników. Marka współpracuje z setkami gospodarstw z regionu i okolic, które również wspiera w procesie modernizacji. O doskonały smak serków Almette dbają pracownicy zakładu w Węgrowie – to pełni pasji i zaangażowania mieszkańcy miasteczka i okolic, którzy wkładają wiele serca w swoją codzienną pracę.

AlmetteAlmette fot. materiały promocyjne

Ambasadorki marki

O Węgrowie, jego zachwycających zakątkach i tajemnicach opowiadają nam jego wyjątkowe mieszkanki. Pierwszą z nich jest utalentowana muzycznie Nela Zawadzka. Mieszkańcy Węgrowa słuchają jej od lat podczas różnych koncertów w regionie. Szerszej publiczności dała się poznać, dzięki udziałowi w popularnym programie muzycznym dla dzieci. W pierwszym odcinku zaprezentowała swoją interpretację piosenki pt. "Meluzyna". Silnym głosem i dynamiką zachwyciła zarówno jury, jak i publiczność. Mimo młodego wieku ma w sobie ogromne pokłady energii i potrafi dosłownie porwać ludzi do wspólnej zabawy – nie tylko tej przy akompaniamencie muzyki. Nela świetnie odnajduje się też w roli przewodniczki po jej ukochanym Węgrowie. Poleca obejrzeć Bazylikę Mniejszą, gdzie znajduje się lustro czarnoksiężnika Jana Twardowskiego, które – jak głoszą legendy – przepowiada przyszłość.

 

Węgrów to też rodzinne miasto Marioli Zenik – mistrzyni Europy w siatkówce. Po dwudziestu latach kariery sportowej i licznych sukcesach z radością wróciła do miejsca, w którym czuję się najlepiej. Jest lokalną patriotką i uważa, że Węgrów jest najpiękniejszym miejscem na Ziemi. Jak każdy rdzenny mieszkaniec może polecić turystom nietuzinkowe miejsca. Jest nim między innymi stuletni zakład ludwisarski, w którym po dziś dzień, tradycyjną metodą odlewa się dzwony. Gotowe produkty trafiają nie tylko do Polski, lecz także odległych zakątków świata – na przykład Nowej Gwinei. Jak przystało na sportsmenkę Mariola Zenik korzysta też z lokalnych atrakcji sportowych między innymi bierze udział w spływach kajakowych po rzece Liwec.

 

Węgrów — co jeszcze warto tam zobaczyć 

Węgrów położony jest w malowniczym miejscu w otulinie rzeki Liwiec. W sercu miasta znajduje się przepiękny rynek – nazwany Rynkiem Mariackim – z Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To jeden z wielu barkowych zabytków, które powstały z rąk wybitnych artystów tamtej epoki. Podczas rewitalizacji rynku odkryto pozostałości dawnego Ratusza. Na podstawie rozmiaru cegieł archeolodzy określili, że musiał on być zbudowany w VIII wieku. 

Piękne zabytki Węgrowa zestawione są ze współczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Szczególnie uwielbiana przez najmłodszych jest podświetlona fontanna, która nadaje miastu nowoczesnego sznytu. 

Będąc w okolicy, warto wybrać się na wycieczkę (pieszą lub rowerową) szlakiem Przyrodniczo-Ekologicznym "Doliną Liwca". Na trasie czeka na turystów 10 przystanków na zwiedzanie perełek lokalnej architektury i krajobrazu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA