Zielone warzywa to bomba składników odżywczych. Najlepiej spożywać je na surowo lub po krótkiej obróbce termicznej. Zwykle stanowią dodatek do posiłków, ale równie dobrze mogą być bazą pysznych i zdrowych dań. Warto się bawić ich teksturą, wykorzystywać różnorodność smaków. Mogą być bazą smoothie, sałatek, ale także makaronów i innych dań. Z pewnością ciekawe zastosowanie warzyw takich jak rukola, roszponka, młody szpinak czy sałata rzymska to POLE DO POPISU i odkrywanie nowych smaków dla osób lubiących eksperymentować w kuchni.
Nie każdy może wiedzieć, że warzywa wyrwane prosto z ziemi i przechowywane bez mycia zachowują świeżość na dłużej. Właściwie przeprowadzony proces przygotowania i pakowania sprawia, że warzywa zachowują swoją jakość, smak i trwałość. Po otwarciu opakowania należy je starannie umyć i można przechowywać w lodówce nawet do kilku dni.
Jak zatem poprawnie przygotowywać i przechowywać zielone warzywa takie jak sałata, roszponka, rukola, szpinak, by nie utracić ich świeżości i wartości odżywczych? Przede wszystkim należy zadbać o higienę. Zlew, sito czy deska, z których będziemy korzystać powinny być dokładnie umyte i starannie wypłukane. Sałatę można podzielić na mniejsze listki i wymoczyć w zlewie lub naczyniu wypełnionym świeżą, zimną wodą. Drobnoliściaste warzywa, jak rukola lub roszponka lepiej zaś wysypać na duże sitko i kilkakrotnie opłukać, a umyte listki rozłożyć na papierowym ręczniku i osuszyć. Ważne, by pozostawić na listkach nieco wilgoci, by zapobiec ich nadmiernemu wysychaniu. Warzywa liściaste trzeba po umyciu przechowywać w lodówce. Umieszczenie ich w pobliżu wilgotnego papierowego ręcznika i zachowanie dopływu powietrza dodatkowo wpłynie na wydłużenie okresu ich świeżości.
Sprawdź trzy superszybkie i proste przepisy z wykorzystaniem szpinaku, roszponki i rukoli - produktami marki POLE DO POPISU. Oferuje nie tylko świeże, zielone warzywa prosto z ziemi, ale także dostarcza kulinarnych pomysłów, które pozwalają wydobywać ich smak i wartości. Marka POLE DO POPISU motywuje do codziennego odkrywania świeżych warzyw na nowo. Oto przykładowe dania, w których grają one główne role.
TOSKAŃSKA SAŁATKA PANZANELLA z młodym szpinakiem i bobem
Składniki:
Wykonanie:
Młody szpinak myjemy i osuszamy dokładnie. Chleb kroimy w kostkę. W misce mieszamy z oliwą i tostujemy przez kilka minut na patelni lub 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, żeby uzyskać chrupiące grzanki. Przekładamy z powrotem do miski.
Bób gotujemy 5 minut w osolonej wodzie i studzimy w misce z zimną wodą. Obieramy i dodajemy do miski.
Kiedy grzanki wystygną, dodajemy szpinak. Do tego pokrojone w kostkę pomidory. Szalotkę i czosnek kroimy w bardzo drobną kostkę i też dodajemy do reszty. Dodajemy też porwaną bazylię oraz wszystkie przyprawy. Mieszamy dokładnie. Sałatka jest gotowa dosłownie po 5 minutach od wymieszania. Przekładamy na talerz i opcjonalnie posypujemy startym, dojrzałym serem.
SMOOTHIE SZPINAKOWE z mango, bananami i awokado
Składniki:
Wykonanie:
Nasiona chia namaczamy w wodzie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Szpinak i rukolę płuczemy i osuszamy. Przenosimy do blendera kielichowego razem z mango, awokado, bananem i sokiem z cytryny. Dodajemy również ¾ litra soku np. jabłkowego i miksujemy na gładkie smoothie. Jeśli koktajl okaże się zbyt gęsty dolewamy jeszcze soku i miksujemy dalej. Na koniec dodajemy nasiona chia i mieszamy wszystko razem. Wypijamy na świeżo lub maksymalnie po kilku godzinach.
DYNIOWE KOPYTKA z sosem z roszponki i słonecznika
Składniki:
Wykonanie:
Roszponkę myjemy i dokładnie suszymy. 1/2 odkładamy do kopytek. Resztę przenosimy do blendera i miksujemy na gładki mus. Dodajemy ziarna słonecznika i miksujemy dalej. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, wtedy dolewamy nieco bulionu. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem.
Dynię, np. piżmową lub hokkaido pieczemy na miękko i odmierzamy 500 g miąższu. Przenosimy do miski i rozdrabniamy widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków. Roszponkę siekamy drobno i dodajemy do dyni. Wbijamy 1 jajko oraz dodajemy mąkę. Doprawiamy też odrobiną soli i czarnego pieprzu oraz gałką muszkatołową. Mieszamy wszystko na ciasto do kopytek. Jeśli ciasto okaże się zbyt rzadkie, wtedy dodajemy jeszcze trochę mąki.
Z ciasta tworzymy wałki i kroimy kopytka. Gotujemy w osolonej wodzie 2 minuty od wypłynięcia i odsączamy. Od razu mieszamy w misce z musem z roszponki i podajemy w misce. Polewamy roztopionym masłem.
Z zielonych warzyw liściastych można wyczarować dużo więcej smacznych i ciekawych dań. Możliwe, że już wiesz, jak wykorzystać charakterystyczny, ostry smak rukoli, czy chrupkość sałaty rzymskiej? Jednak dobry pomysł to nie wszystko. Równie ważne są zawsze świeże i wysokiej jakości składniki. Warto stawiać na sprawdzonych dostawców i odpowiednio je przechowywać. Dobre produkty plus odwaga i wyobraźnia w kuchni są kluczem do sukcesu każdego, zarówno początkującego jak i doświadczonego kucharza. Powodzenia!