Ryba na parze - w sam raz na zdrowy i dietetyczny świąteczny stół

Ryba na parze w repertuarze wigilijnych potraw? Czemu nie. Była już po grecku, po żydowsku, smażona i pieczona... Teraz swoje pięć minut ma ryba na parze!

Popularność gotowania na parze nie słabnie. Dlaczego? Dania upichcone w ten sposób nie tracą swoich wartości odżywczych, są zdrowe i dietetyczne. Ponadto parą można przyrządzać niemalże wszystko. Niektóre warzywa (kalafior, brokuły) łatwo rozpadają się podczas tradycyjnego gotowania, para jest zatem znakomitą alternatywą.

Ryba na parze: jak się przygotować?

Żeby gotować na parze, nie musisz mieć wyszukanego sprzętu. Wystarczy odpowiednio duży garnek i metalowa wkładka. Jeśli szukasz bardziej wyrafinowanego i wielofunkcyjnego sprzętu, możesz zdecydować się na parowar - pozwala on na przygotowywanie kilku dań jednocześnie. Minutnik parowaru obniża ryzyko przypalenia dania czy wykipienia wody. W gotowaniu na parze pomogą też szybkowar, kombiwar i piekarnik parowy. Funkcję gotowania na parze mają niektóre kuchenki mikrofalowe (przeczytaj: "Od ogromnego pudła do zgrabnego urządzenia naszpikowanego elektroniką - fascynująca historia mikrofalówek" ).

Gotowanie na parze: praktyczne porady

Do produktów, które chcesz przyrządzić, nie dodawaj soli - wydobędą się z nich ich własne olejki eteryczne i inne aromatyczne substancje. Jeśli okaże się, że trzeba dosolić, zawsze możesz to zrobić później.

W gotowaniu na parze, jak sama nazwa wskazuje, najważniejsza jest para. Zadbaj zatem o to, by garnek był wystarczająco duży - para potrzebuje nieco miejsca. Musi się znaleźć też trochę przestrzeni dla jedzenia - powinno minimum 2,5 centymetra nad wodą (nie może jej dotykać!). Dobrze dopasuj pokrywkę, żeby para nie uciekła.

Woda nie ma dziko wrzeć i rozpryskiwać się po całej kuchni. Ustaw palnik tak, by delikatnie bulgotała. Produkty rozłóż na wkładce do gotowania równomiernie. Wkładkę wstaw dopiero wtedy, gdy woda zacznie wrzeć. Czas gotowania licz od tego momentu.

Ryba na parze: cenne wskazówki

  1. Do wody, na parze której zamierzasz przyrządzać rybę, możesz dodać bulion lub wino, a także aromatyczne przyprawy. Nie zaszkodzi, jeśli przed gotowaniem pokropisz rybę sokiem z cytryny.
  2. Jeśli ryba jest zamrożona, rozmróź ją przed gotowaniem. Pokrój na mniej więcej równe kawałki i połóż je w odpowiednich odstępach tak, by para miała którędy przepływać.
  3. Rybę da się gotować i gołą, in en papillote, czyli w paczuszce z pergaminu. Rybkę zawija się w "papilota" razem z warzywami i ziołami, a następnie podgrzewa na parze. W ten sposób rybie mięso kisi się ze swoimi warzywno-ziołowymi sąsiadami.

Ryba na parze: przepis

Jesteście uzbrojeni w garnek, sitko i wszystkie potrzebne produkty? Do dzieła!

Składniki:

  • biała ryba morska, 4 filety (po 13-15 dag)
  • mała cebula
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • łyżka ostrej musztardy
  • natka pietruszki
  • 5 dag masła
  • szklanka lub 2 saszetki ryżu długoziarnistego
  • kilka gałązek natki pietruszki
  • posiekany koperek
  • sól

Sposób przygotowania:

Ugotuj ryż. Cebulę zetrzyj na tarce, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek (jeśli obieranie czosnku zawsze zabiera ci dużo czasu i psuje nerwy, poznaj prosty sposób tutaj), drobno posiekaną natkę, musztardę i sok z cytryny. Wymieszaj. Pastą, która powstała, nasmaruj filety. Luźno je zroluj i włóż do naczynia do gotowania na parze (zrób to dopiero, gdy woda będzie bulgotać). Przykryj i gotuj około 10 minut. Prawie miękki ryż wymieszaj z masłem i koperkiem. Przygotowaną rybę i ryż rozłóż na talerze i udekoruj natką pietruszki.

Przepis pochodzi ze zbiorów redakcji.

Zobacz również przepis na rybę po grecku:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.