Makówki śląskie, czyli prosty makowiec. Deser wigilijny z makiem, rodzynkami i wiórkami kokosowymi

Makówki to tradycyjne danie świąteczne ze Śląska. Nie są znane w całej Polsce, ale na Śląsku przyrządza się je już od dawna. Makówki sprawdzają się świetnie jako wigilijny deser.

Pochodzenie makówek śląskich

Historia makówek liczy już ponad 150 lat. To na Śląsku znane i lubiane danie bożonarodzeniowe. Jest przyrządzane na słodko, w formie deseru. Inna nazwa makówek to makiełki.

Kiedyś makówki przygotowywano w dużych ilościach - każdy miał móc zjeść ich tyle, na ile miał ochotę. Miały symboliczną moc. Podawano je dopiero na koniec wieczerzy wigilijnej. Miały chronić rodzinę przed rozstaniem się.

Inne bożonarodzeniowe dania śląskie

Kuchnia śląska słynie z charakterystycznych dań świątecznych. Oprócz makówek na bożonarodzeniowym stole muszą znaleźć się także: siemieniotka (zupa z siemienia konopnego z uprażoną kaszą jęczmienną), zupa grzybowa z gałuszkami (czyli kluseczkami), zupa migdałowa oraz moczka (piernik namoczony z bakaliami, orzechami, cytryną i cukrem).

Makówki - kaloryczność

Makówki nie należą do dań dietetycznych - zawierają kaloryczny mak (czasem sklepową masę makową), bakalie, kawałki bułki, niekiedy masło czy miód. Można przyjąć, że 100 g makówek to około 300 kcal.

Przepis na makówki

Makówki zrobić bardzo łatwo. Można potraktować to danie jako prostszą wersję makowca!

Składniki:

  • 6 czerstwych kajzerek (lub 8 bułek mlecznych),
  • 500 g maku,
  • kostka masła,
  • 2 jajka,
  • 350 g bakalii (rodzynki, migdały, orzechy, suszone owoce),
  • 4 łyżki miodu,
  • 500 ml mleka,
  • skórka pomarańczowa kandyzowana,
  • opcjonalnie cukier do smaku

Przygotowanie:

Dzień przed zaplanowanym przyrządzaniem makiełków, wypłucz mak w wodzie, a potem zalej zimną wodą i odstaw do nasączenia. Do dalszych czynności przystąp nazajutrz – przelej mak wrzątkiem, dokładnie odsącz i zmiel w maszynce do mięsa dwa albo trzy razy. Czerstwe bułki pokrój na małe kawałki, zalej ciepłym mlekiem i odstaw do namoczenia. Bakalie posiekaj, żółtka oddziel od białek, a masło rozpuść w garnuszku. Do miski ze zmielonym makiem wlej gorące masło, dodaj żółtka, skórkę pomarańczową, miód i posiekane bakalie, a także namoczone bułki. Białka ubij na sztywną pianę i również dodaj do maku. Wszystko dokładnie wymieszaj, dopraw ewentualnie cukrem do smaku, zostaw do ostygnięcia, a później schłodź w lodówce.

Zobacz także przepis na świąteczne leniwe z makiem:

Zobacz wideo
Więcej o: