Menu świąteczne – a gwoli ścisłości wigilijne – może być różne, w zależności od tego, z jakiego regionu Polski pochodzimy. Nieraz zdarza się tak, że gdy zostajemy zaproszeni do bliskich z innej części kraju, kolacja wigilijna wygląda u nich trochę inaczej. Ważne jest też to, jaka jest koncepcja kolacji wigilijnej. Osoby mocno przywiązane do tradycji, jak również osoby starsze zazwyczaj preferują dobrze znane z pokolenia na pokolenie, regionalne potrawy świąteczne. Inni zaś odchodzą od tradycyjnych potraw – argumentując to niechęcią wobec niektórych dań lub ze względu na niespożywanie ryb. Dziś jednak przypominamy, jakie są tradycyjne potrawy wigilijne! Sprawdźcie, czy wiecie, jakie potrawy na Wigilię można przyrządzić!
W różnych regionach Polski podaje się także: barszcz z kaszą gryczaną i kiszoną kapustą, moczkę (czyli zupę z piernika), zupę owocową, sos grzybowy, fasolę z cebulą… Nie ma jednej obowiązującej wszędzie listy potraw na Wigilię, różni się ona w zależności od regionu, ważne są także tradycje kultywowane przez pokolenia.
Jak zrobić barszcz wigilijny na zakwasie? Przepis znajdziesz w naszym filmie:
Po wigilijnej kolacji przychodzi czas na świętowanie przez dwa kolejne dni, co zwykle również wiąże się z wigilijną ucztą. Jakie menu na Święta Bożego Narodzenia przygotować? W te dni przede wszystkim według tradycji można spożywać mięso. Na stołach więc najczęściej pojawia się pieczony kurczak, indyk lub pieczeń wołowa, najlepiej z pieczonymi ziemniaczkami. Niektórzy serwuję flaki lub rosół. Na świątecznych spotkaniach pojawiają się pasztety i nowe sałatki… ale także potrawy z Wigilii! Nie zawsze konieczne jest przygotowywanie nowego menu – warto spożyć to, co zostało po wigilijnej kolacji, zamiast szykować nowe potrawy na Święta Bożego Narodzenia, których nie uda się zjeść do końca.