Ryba w galarecie - przepis na wigilijną potrawę

Ryba w galarecie, która najczęściej pojawia się na wigilijnych stołach, to karp. Do tej potrawy można wykorzystać jednak również inne ryby. Jeśli masz ochotę na odmianę, sprawdź, które wybrać i jak zrobić pyszne dania!

Jaka ryba w galarecie zamiast karpia?

Aby przyrządzić tę potrawę, można wykorzystać różne ryby. Do najczęściej wybieranych – zamiast karpia - należą pstrąg, łosoś i dorsz. Ryba w galarecie może być zarówno podawana w całości, jak i faszerowana. Można też przyrządzić zarówno duży półmisek potrawy, jak i zrobić kilka mniejszych porcji w miseczkach lub w słoikach.

Ryba w galarecie bez ości

Ryba w galarecie powinna mieć jak najmniej ości – gdy pojawiają się one na widelcu lub kłują w podniebienie, mogą zepsuć całą przyjemność z jedzenia. Do robienia tej potrawy należy wybierać filety lub dobrze oczyszczone ryby. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pstrąga – łatwo z niego usunąć ości i ma on ich stosunkowo niewiele. Niektórzy moczą rybę w occie, by ości się rozpuściły, inni zaś wolą faszerowaną rybę, której mięso jest dobrze zmielone. Wybierz ten sposób, który Ci najbardziej odpowiada!

Ryba w galarecie bez żelatyny

Wiele osób do ryby w galarecie dodaje żelatynę. Nie jest to jednak składnik konieczny. Galaretę bez żelatyny można przygotować w bardzo łatwy sposób – należy do bulionu wrzucić odcięte części ryby: głowę, kręgosłup, płetwy, ogon. Potem trzeba przecedzić wywar przez gęste sitko. Przygotowana w taki sposób galareta może nie być aż tak mocno ścięta, jak ta z dodatkiem żelatyny, ale pozostawiona w lodówce, stężeje wystarczająco.

Ryba w galarecie – dekoracja

Najprostszym i tradycyjnym sposobem na udekorowanie ryby w galarecie jest wykorzystanie marchewki z bulionu. Powycinaj z niej kwiaty lub gwiazdki i zatop je w wywarze! Ponadto dobrze sprawdzi się natka pietruszki i szczypiorek. Możesz wykorzystać także marynowane cebulki, kawałki papryki lub pieczarki w occie.

Ryba w galarecie – pstrąg. Przepis

Składniki:

  • 3-4 niewielkie pstrągi (w całości)*,
  • 2,5 litra wody,
  • 2 marchewki,
  • 1 niewielka pietruszka,
  • 1/4 korzenia selera,
  • 6 liści laurowych,
  • 4 ziarna ziela angielskiego,
  • 2 łyżki octu,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • sól i pieprz do smaku

* jeżeli masz do dyspozycji tylko patroszone pstrągi w kawałkach, użyj do galarety żelatyny

Jak zrobić rybę w galarecie?

Pstrągi umyj, spraw (ości bardzo łatwo usunąć!) i pokrój na kawałki. Zachowaj kręgosłup, ogon, płetwy i głowę. Marchewkę, pietruszkę i seler umyj i obierz ze skórki. Wrzuć je do garnka, zalej wodą, wrzuć także ziele angielskie, liście laurowe oraz odcięte elementy ryby. Gotuj wszystko przez około 15 minut. Potem włóż kawałki pstrąga i gotuj je przez kolejne 10-15 minut. Rybę wyłóż na półmisek (lub włóż do słoików bądź miseczek), odłóż warzywa, a resztki pstrąga wyrzuć. Gorący wywar przelej przez gęste sitko, dopraw solą, pieprzem, cukrem i octem do smaku (jeśli używasz żelatyny, to dodaj ją teraz i rozpuść dokładnie). Obok ryby wyłóż kawałki marchewki, zielony groszek itp. Zalej wszystko bulionem i wstaw do lodówki, by galareta zastygła. Podawaj z odrobiną octu do smaku.

Więcej o: