Karp po żydowsku to klasyczna potrawa, która znana jest wielu Polakom. Karp po senegalsku to przepis dla odważnych - jest pikantny i wyraźni różni się od ryb przygotowywanych według tradycyjnych receptur. Karp po alzacku to z kolei propozycja dla osób ceniących prostotę. Nie jest trudny w przygotowaniu, ale smakuje rewelacyjnie.
>>> Jak przygotować barszcz wigilijny na zakwasie?
Składniki:
Bulion:
Sposób przygotowania:
Rybę oczyszczamy, odcinamy jej głowę, zdejmujemy skórę, usuwamy kręgosłup, oczy i skrzela. Kawałki ryby i głowę dokładnie myjemy. Głowę wsadzamy do garnka, wlewamy dwa litry wody, dodajemy marchewki i cebule obrane i pokrojone w plasterki, przyprawiamy solą i pieprzem. Zagotowujemy i pozostawiamy na małym ogniu.
Mięso z ryby drobno siekamy, dodajemy cebulę, macę, jajka i wodę, dodajemy pieprz i sól do smaku, mieszamy. Z przygotowanej masy przygotowujemy nieduże klopsiki. Po dodaniu do wrzącego bulionu rybnego trzech łyżek zimnej wody, wkładamy klopsiki. Całość przykrywamy i gotujemy godzinę na małym ogniu. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy kolejne 30 minut. Danie studzimy, wyjmujemy klopsiki i układamy je w salaterce. Bulion cedzimy przez sitko, ugotowaną marchewkę dodajemy do klopsików. Polewamy bulionem i wstawiamy na noc do lodówki.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Cebulę i papryki kroimy w piórka, dodajemy drobno pokrojoną papryczkę piri-piri, 2 łyżki musztardy, połowę soku z cytryny i ocet winny, doprawiamy solą, pieprzem i maggi według uznania. Dokładnie mieszamy i wstawiamy do lodówki na co najmniej 1 godzinę, a najlepiej na całą noc.
Karpia oczyszczamy, usuwamy płetwy, głowę i ogon, nacinamy skórę pod skosem, w odstępach ok. 2 cm. Pzyygotowujemy marynatę z jednej łyżki musztardy, reszty soku z cytryny, łyżki oleju i soli i pieprzu. Nacieramy nią rybę, odstawiamy.
Zamarynowaną cebulę i papryki smażymy na rozgrzanym oleju. Gdy cebula się zeszkli i lekko skarmelizuje, zmniejszamy ogień i dusimy do miękkości, ciągle mieszkając (cebula nie może zbrązowieć). Jeżeli pod koniec duszenia smak musztardy jest za słabo wyczuwalny, możemy dodać jeszcze jedną łyżkę.
Rybę smażymy osobno - w całości, w głębokim, mocno rozgrzanym oleju. Usmażonego karpia przekładamy do cebuli i dodajemy oliwki. Przez ok. 15 minut podgrzewamy rybę z cebulą na małym ogniu. Podajemy na ryżu ugotowanym według przepisu na opakowaniu.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180°C. Cebule kroimy w plasterki i chwilę dusimy na maśle. Karpia oprószamy solą i pieprzem i obtaczamy w bułce tartej. Układamy w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem lub innym tłuszczem. Rybę przykrywamy cebulą i oprószamy tymiankiem, do naczynia wrzucamy liście laurowe. Całość zalewamy piwem i pieczemy pod przykryciem około godziny.