Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami - przepis, który zawsze się udaje

Pierogi z kapustą i grzybami to jedno z najbardziej popularnych wigilijnych dań, które pojawiają się na stołach w różnych regionach Polski. Danie to sprawdzi się jednak nie tylko na święta, a przygotowane wcześniej pierogi można zamrozić i jeść je także po Bożym Narodzeniu.
Zobacz wideo

Pierogi wigilijne, w zależności od regionu, podawane są jako osobne danie lub jako dodatek do barszczu czerwonego. Danie to jest jednym z ulubionych potraw Polaków, które można jeść nie tylko na święta. Jak zrobić idealne pierogi z kapustą i grzybami?

Pierogi z kapustą i grzybami - przepis na idealne wigilijne danie

Wcześniej, zanim przygotujemy ciasto, warto zająć się farszem na pierogi. W przypadku tych wigilijnych należy przygotować kilogram kiszonej kapusty, 50 gramów suszonych grzybów, 1 dużą cebulę, 4 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, sól, pieprz i olej rzepakowy do smażenia.

Najpierw suszone grzyby zalewamy ciepłą wodą i nadstawiamy na kilka godzin do namoczenia. Później na durszlaku odcedzamy kapustę i przelewamy chłodną wodą. Odciśniętą kapustę przekładamy do dużego garnka i dodajemy wodę, liście laurowe i ziele angielskie. Kapustę gotujemy do momentu aż będzie miękka, odlewamy wodę i odstawiamy do przestudzenia. Później kroimy grzyby w paski i cebulę w kostkę, które smażymy na patelni. Do nich stopniowo dodajemy odcedzoną i poszatkowaną kapustę. Smażymy łącznie 15 minut. Po ostudzeniu mamy gotowy farsz na pierogi.

Podstawą tego dania jest ciasto, które nie jest najprostsze w przygotowaniu. Można jednak zastosować kilka wskazówek, dzięki którym powstanie dobre ciasto. Najlepiej do niego użyć mąki poznańskiej typu 500 - jest to drobna i biała odmiana, dzięki której ciasto wyjdzie delikatne, a podczas wyrabiania nie będzie kleiło nam się do rąk. Aby przygotować ciasto na pierogi potrzebujemy 0,5 kilograma mąki, 200 mln ciepłej wody, 1 jajko, 2 łyżki oleju i szczyptę soli. Dokładny przepis krok po kroku na ciasto na pierogi znajduje się na stronie haps.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.