Czego potrzebujemy do przygotowania galarety? Wszystkich niejadalnych części ryby - głowy, szkieletu, ogona. Pęczek włoszczyzny, ale bez kapusty. Pięciu cebul, liści laurowych, ziela angielskiego, białek jaj, soli oraz pieprzu.
Przygotowane składniki wrzucamy razem do garnka, zalewamy dużą ilością wody i gotujemy na małym ogniu kilka godzin. Gdy wywar się ugotuje, przecedzamy go przez sito. Roztrzepujemy białka jajek i dodajemy do wywaru, by rozpocząć klarowanie (ścinanie białek). Kolejny raz cedzimy wszystko, najlepiej przez gazę, dodajemy sól i pieprz według uznania.
Jakie składniki będą potrzebne do przygotowania farszu? Dwa filety z karpia, pół chałki, trzy cebule, dwa jajka, pół litra wody, 200 gramów masła, 50 gramów migdałów, 50 gramów rodzynek, miód, sól i pieprz.
Zaczynamy od umycia i osolenia karpia. Filety należy oddzielić od skóry. Chałkę namoczoną w wodzie dodajemy do karpia i wszystko razem mielimy. Oddzielamy żółtka od białek i ucieramy je ze stu gramami masła. Pozostałe białka ubijamy na sztywną pianę. Kroimy w kostkę cebulę i smażymy na pozostałej porcji masła. Wszystkie składniki składające się na farsz delikatnie łączymy ze sobą. Dodajemy wypłukane i namoczone rodzynki oraz obrane migdały. Doprawiamy miodem, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Przygotowany farsz zawijamy w jałową gazę i gotujemy w wywarze z warzyw. Ugotowany i wystudzony farsz układamy na dowolnym półmisku. Możemy udekorować rybę rodzynkami i migdałami. Zalewamy wszystko wcześniej przygotowaną galaretą, pozostawiamy do zastygnięcia. Karp po żydowsku jest gotowy do jedzenia.