Czy dzień przed Wigilią można jeść mięso? Co mówi tradycja? Sprawdzamy

Czy przed Wigilią można jeść mięso? Sprawdźcie, czy przed Bożym Narodzeniem obowiązuje post.

Wiele osób, ze względu na wyznawaną wiarę lub przywiązanie do tradycji, pragnie zachowywać post w wyznaczonych dniach. Jak to jest przed świętami Bożego Narodzenia? Czy dzień przed Wigilią można jeść mięso? A co z samą Wigilią? Wyjaśniamy, jakie zasady wynikają z tradycji i przepisów kościelnych.

Czy dzień przed Wigilią można jeść mięso?  

W Kościele katolickim istnieją jasne przepisy określające, kiedy należy zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jak czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.:

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Oznacza to, że dzień przed Wigilią można spożywać mięso, chyba że 23 grudnia wypada w piątek. W tym roku dzień ten wypada w środę, a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje.

Zobacz wideo Kilka propozycji, jak przyrządzić śledzia na święta

Czy w Wigilię można jeść mięso? 

Co ważne, w Wigilię również nie ma obowiązkowego postu, jednak katolikom zaleca się, by go zachowali ze względu na tradycję. Jest ona kultywowana przez wiele osób. 

Post w innych wyznaniach chrześcijańskich

Co z innymi wyznaniami chrześcijańskimi? Wyznawcy prawosławia oraz grekokatolicy przed świętami Bożego Narodzenia (warto pamiętać, że przypadają dwa tygodnie po katolickim Bożym Narodzeniu ze względu na to, że w wyznaniach tych obowiązuje kalendarz juliański) odbywają czterdziestodniowy Post Filipowy. Ewangelicy spotykają się rodzinnie na Wigilii, ale potrawy nie muszą być postne - w Polsce zwykle jedzą to, co katolicy w danym regionie. Przedstawiciele wyznań protestanckich za granicą świętują przede wszystkim 25 i 26 grudnia, a post ich nie obowiązuje. 

Więcej o: