Wiele osób, ze względu na wyznawaną wiarę lub przywiązanie do tradycji, pragnie zachowywać post w wyznaczonych dniach. Jak to jest przed świętami Bożego Narodzenia? Czy dzień przed Wigilią można jeść mięso? A co z samą Wigilią? Wyjaśniamy, jakie zasady wynikają z tradycji i przepisów kościelnych.
W Kościele katolickim istnieją jasne przepisy określające, kiedy należy zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jak czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.:
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.
Oznacza to, że dzień przed Wigilią można spożywać mięso, chyba że 23 grudnia wypada w piątek. W tym roku dzień ten wypada w środę, a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje.
Co ważne, w Wigilię również nie ma obowiązkowego postu, jednak katolikom zaleca się, by go zachowali ze względu na tradycję. Jest ona kultywowana przez wiele osób.
Co z innymi wyznaniami chrześcijańskimi? Wyznawcy prawosławia oraz grekokatolicy przed świętami Bożego Narodzenia (warto pamiętać, że przypadają dwa tygodnie po katolickim Bożym Narodzeniu ze względu na to, że w wyznaniach tych obowiązuje kalendarz juliański) odbywają czterdziestodniowy Post Filipowy. Ewangelicy spotykają się rodzinnie na Wigilii, ale potrawy nie muszą być postne - w Polsce zwykle jedzą to, co katolicy w danym regionie. Przedstawiciele wyznań protestanckich za granicą świętują przede wszystkim 25 i 26 grudnia, a post ich nie obowiązuje.