Zupa pierogowa robi poważną konkurencję dla świątecznego barszczu. Odpowiednio przygotuj grzyby

Zupa pierogowa - bo tak ją nazwałam, to dla mnie coś w rodzaju rozłożenia klasycznych pierogów na czynniki pierwsze. Danie jest pyszne, pożywne i treściwe i możesz je zrobić zarówno na wywarze mięsnym, jak i również warzywnym. Najważniejsze jednak są grzyby - przygotuj je w odpowiedni sposób.

Więcej przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zupa pierogowa idealnie nadaj się na świąteczny stół. Przygotowuje się ją bardzo łatwo - suszone grzyby mieli się razem z kiszoną kapustą tak, jak na farsz do pierogów, później gotuje się w esencjonalnym wywarze. Można dodać do niej makaron lub małe kluseczki zrobione z ciasta pierogowego i dodatkowo zakwasić żurem albo odrobiną soku z kapusty. Grzyby jednak wcześniej trzeba ugotować i to z dwoma składnikami, które niesamowicie podbiją ich smak. Chodzi o cebulę i listek laurowy. 

Zobacz wideo

Zupa pierogowa - przepis idealny na święta i na codzień 

Składniki:

  • szklanka suszonych grzybów
  • ok. 500 g kiszonej kapusty
  • 2 cebule
  • makaron lub zacierki z ciasta na pierogi
  • 3 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, duży por, kilka gałązek lubczyku, 3-4 ząbki czosnku
  • olej do smażenia
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, odrobina sosu sojowego
  • sok z kapusty lub żurek do zakwaszenia

Sposób wykonania:

  1. Suszone grzyby pokrusz i włóż do miski. Następnie zalej je wodą, dodaj cebulę pokrojoną na ćwiartki oraz 2 listki laurowe. Mocz je, aż całkowicie zmiękną. Następnie ugotuj je do miękkości na wolnym ogniu.
  2. Ugotuj esencjonalny wywar z warzyw. Kiedy warzywa oddadzą swój smak, wyjmij je z wywaru (możesz zostawić pokrojoną marchewkę). 
  3. Ugotowane grzyby albo drobno posiekaj, albo zmiel w maszynce na grubych oczkach. Zmiel także kiszoną kapustę i całość włóż do wywaru, dodaj do smaku przyprawy oraz wodę, w której gotowały się grzyby i gotuj na wolnym ogniu. 
  4. Cebulę posiekaj w kostkę i zeszklij ją na odrobinie oleju. Dodaj całość do zupy. Jeśli masz zamiar dodać do zupy zacierki, wsyp je bezpośrednio do garnka ok. 5 minut przed końcem gotowania. 
  5. Zupę możesz zakwasić, ale nie musisz. Ja zazwyczaj używam soku z kapusty kiszonej, ale czasami także zakwasu na żurek - wówczas zupa nabiera innego koloru. 

Taka zupa z powodzeniem zastąpi klasyczną zupę grzybową na świątecznym stole. Zdecydowanie polecam ją wypróbować - może nie jest to 15 minut roboty, ale smak wynagrodzi czas poświęcony na gotowanie. 

Przepis na zupę pierogową jest autorski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.