Przepis mojej babci na zakwas z buraków chciałby mieć każdy. Sukces tkwi w kilku wskazówkach

Boże Narodzenie 2023 coraz bliżej, więc wiele osób myśli już o tym, co przygotować na świąteczny stół. W Wigilię nie może oczywiście zabraknąć barszczu, a najlepszy wychodzi na zakwasie. I to na tym z przepisu mojej babci. Oto przepis na idealny zakwas z buraków.

Zakwas z buraków, który robi moja babcia, nie ma sobie równych. Cała rodzina zajada się tym barszczem i mimo że na stole znajduje się jeszcze multum potraw, to każdy prosi o dokładkę. Tej receptury pozazdrościłaby jej nawet Magda Gessler. 

Zobacz wideo Zakwas buraczany - pyszny i zdrowy. Jak zrobić go w domu?

Przepis babci na zakwas z buraków. Te rady warto wziąć sobie do serca 

Babcia zawsze powtarza, że przygotowanie zakwasu z buraków jest tak banalnie proste, że nie ma mowy o tym, by na stole pojawił się gotowy barszcz ze sklepu lub barszcz instant. Zaznacza jednak, by nie obierać buraków, a dokładnie je wyszorować. Należy też ominąć krok z obieraniem czosnku. Jej zdaniem najważniejsze jest też, by buraki nie wystawały ponad powierzchnię, ponieważ spleśnieją. Należy też wybrać sterylny słoik, który wcześniej należy wyparzyć. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Jak zrobić zakwas z buraków? Sposób przygotowania krok po kroku 

Sposób przygotowania: 

  • 1 kg buraków
  • 1 główka czosnku, 
  • 2 łyżeczki soli, 
  • 6-8 listków laurowych, 
  • 8-10 kulek ziela angielskiego, 
  • kilkanaście kulek pieprzu
  • 1,5 l wody, 
  • duży słój, drewniana łyżka, gaza lub lniana ściereczka. 

Sposób przygotowania: 

  1. Buraki dokładnie umyj. Następnie pokrój je w plastry. Ząbki czosnku zgnieć nożem bez obierania ich. 
  2. Do dużego i wyparzonego słoja włóż buraki, następnie zasyp je solą, dodaj pieprz, ziele angielskie oraz listki laurowe i zalej całość letnią, przegotowaną wodą. Pamiętaj, że buraki nie mogą wystawiać ponad powierzchnię. Następnie przykryj słój gazą, lekko wstrząśnij i odstaw w chłodne miejsce. 
  3. Codziennie mieszaj zakwas drewnianą łyżką. Zakwas buraczany powinien dojrzewać około dwa tygodnie, ale już po 10 dniach może osiągnąć odpowiedni smak - warto go zatem próbować. Gdy zakwas będzie miał idealny smak, przelej go do butelek.  
Więcej o: