Przepis na śląskie makówki to element obowiązkowy wigilijnego stołu. Z tymi dodatkami wyjdą idealne

Wigilijny stół to przede wszystkim rodzinne grono i tradycyjne smakołyki. A jak tradycja to i śląskie makówki, czyli wytworne danie, które zrobisz jedynie z kilku składników. Chociaż receptura jest wyjątkowo prosta, warto poświęcić jej trochę czasu, a przed podaniem zadbać o kilka dni leżakowania.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, o za tym idzie, w wielu domach ruszają już pierwsze przygotowania i testowanie tegorocznego menu. Poza klasykami, na stole nie może zabraknąć też tradycyjnych dań, które niemalże zapisały się już na kartach polskiej historii. Takim rarytasem bez dwóch zdań są śląskie makówki, czyli słodka prostota z kilka składników. 

Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz

Śląskie makówki, czyli słodka tradycja na talerzu 

Wśród wigilijnych rarytasów nie brakuje domowych przepisów i łakoci. Daniami obowiązkowymi na odświętnym stole jest barszcz, pierogi, karp czy obłędne pierogi. Warto jednak zadbać także o lokalne specjały w słodkim wydaniu, a do takich z pewnością można zaliczyć śląskie makówki - rarytas z masy makowej, mleka i różnorodnych bakalii.

Makówki rodem ze śląskiego stołu wigilijnego są niezwykle proste w przygotowaniu. Pośpiech nie jest tu jednak wskazany - im potrawa dłużej poleżakuje przed podaniem, tym większe uśmiechy będą na twarzach domowników i gości. Cały sekret tkwi bowiem w składzie, czyli w mleku, maku, miodzie, bakaliach i suszonych owocach, które doskonale dopełniają całość. W niektórych domach nadal do masy dodaje się także chałkę lub sucharki. Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przepis na śląskie makówki. Kultowa słodycz na wigilijny stół 

Składniki: 

  • 200 g maku mielonego,
  • 50 g masła,
  • 50 g miodu,
  • litr mleka,
  • 50 g orzechów włoskich,
  • 50 g migdałów,
  • 50 g orzechów laskowych,
  • 50 g rodzynek,
  • 50 g suszonej żurawiny,
  • dodatkowo 100 g ulubionych owoców suszonych np. śliwki, skórka pomarańczowa czy morele.

Sposób przygotowania: 

  1. Na początek przygotowań wkracza masa makowa. W tym celu mak zalej mlekiem, połącz z miodem i gotuj na średniej mocy palnika przez około 20 minut. 
  2. Po tym czasie masa powinna ładnie zgęstnieć. Wówczas dodaj do niej bakalie i podgrzewaj jeszcze przez kilka minut.
  3. Na koniec wszystko dokładnie wymieszaj i ostudź. 
  4. Tak przygotowaną masę przełóż do dużej misy - najlepiej ozdobnej. Wskazówka: dno naczynia można dodatkowo wyścielić chałką lub sucharkami, wówczas zyskamy bogatszy efekt. 
  5. Wierzch śląskiej makówki udekoruj pozostałymi bakaliami. Całość przykryj folią i odłóż do lodówki na leżakowanie - najlepiej jeśli potrwa całą dobę. 
Więcej o: