Sernik - do jakiego piekarnika należy go wstawić?
Do jakiego piekarnika włożyć świąteczny sernik? Odpowiedź jest prosta - tylko do nagrzanego. Sernik to ciasto, które nierzadko serwuje się podczas wielkich uroczystości. Skoro święta Bożego Narodzenia zbliżają się do nas wielkimi krokami, to przyszedł czas i na pieczenie. Dla wielu jest to odwieczny problem. Nierzadko stawiamy sobie pytanie: kiedy wiadomo, że sernik jest upieczony? Dla osób początkujących może być to bardzo problematyczne. Zwłaszcza że nie sprawdzimy tego za pomocą patyczka kuchennego, jak w przypadku wielu ciast. Na szczęście jest na to kilka patentów. W artykule znajdziecie kilka wskazówek na temat tego, jak długo piec sernik, w jakie temperaturze oraz kiedy go wyciągnąć z piekarnika, żeby nie opadł. Zaczynamy.
Kiedy sernik jest upieczony? Kiedy ciasto jest gotowe?
Kiedy sernik jest upieczony? Czym się kierować przy ocenie? Sernik to ciasto o charakterystycznej konsystencji. Środek ciasta powinien być wilgotny, wierzch z kolei lekko przypieczony. Jest to zarazem dobra podpowiedź. Poniżej kilka wskazówek, które warto zastosować przed pieczeniem:
- Składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej.
- Nie napowietrzaj masy. Mieszaj tylko do momentu, gdy jest to konieczne. Dzięki temu pozbędziesz się powstawania "dziur".
- Włóż ciasto do nagrzanego piekarnika.
- Wybierz ser dobrej jakości.
- Nie wyciągaj sernika od razu z piekarnika, ale studź go stopniowo. Przy uchylonych drzwiczkach. Dzięki temu sernik nie opadnie.
- Nie używaj termoobiegu, ale trybu góra - dół.
- Nie przekraczaj określonej temperatury. Sernik to ciasto, które "lubi'' powolny proces pieczenia.
- Aby być pewnym, że sernik jest gotowy, obserwuj, jak zmienia swój kolor. Upieczony sernik powinien być lekko brązowy.
- Możesz lekko potrząsnąć blaszką z ciastem. Jeśli sernik się porusza i swoją konsystencją przypomina zwartą galaretę, oznacza to, że jest gotowy.
Zobacz wideo Pyszny sernik baskijski
Sernik - w jakiej temperaturze piec? Wszystko zależy od piekarnika oraz ciasta
W jakiej temperaturze piec sernik, aby był udany? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Temperatura będzie uwarunkowana od kilku czynników. Oto kilka z nich:
- Temperatura pieczenia sernika jest uzależniona od jego wielkości. Jeżeli decydujemy się na dużą blachę, to naturalnym jest fakt, że temperatura może być nieco wyższa. Niemniej jednak nie może ona przekraczać 180 stopni.
- Wysokość temperatury jest uwarunkowana od naszego piekarnika. Każdy model jest nieco inny, dlatego też temperatura może odbiegać w niektórych przypadkach.
Przepis na sernik pani Joli. Ten smak zapamiętacie na długo
Przepis na sernik pani Joli zyskał renomę. Nic w tym dziwnego sernik wiedeński jest wyjątkowy w smaku. Przekonajcie się o tym osobiście i zaserwujcie go na Boże Narodzenie. Oto sprawdzona receptura:
Przepis na sernik wiedeński wg pani Joli
Składniki:
- 1 kg sera
- 6 jaj
- 250 g cukru
- 125 g masła
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej + 2 łyżki mąki pszennej
- cukier puder - do posypki
Wykonanie:
- Oddziel białka od żółtek.
- Żółtka utrzyj z masłem i cukrem.
- Dodaj ser.
- Zmiksuj
- Ubij białka na sztywno. Możesz dodać odrobiną soli, dla uzyskania lepszego efektu.
- Wymieszaj szpatułką z masą.
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
- Piecz przez 60 minut w trybie góra - dół.
- Pozostaw do wystudzenia w piekarniku.
- Później, posyp obficie cukrem pudrem.
Zobacz też: Jest ich 12 i co roku goszczą na naszych świątecznych stołach. Sprawdź, czy znasz wszystkie wigilijne potrawy