Jak zrobić lukier do pierniczków? Kolorowy dodatek sprawi, że będzie smakował i wyglądał bosko

Lukier do pierniczków powinien być słodki, gęsty, plastyczny, nie powinien spływać z ciasteczek i przy okazji brudzić wszystkiego dookoła. Jeśli masz za sobą już pieczenie świątecznych pierniczków, jednak ozdabianie wciąż jest przed tobą, zapamiętaj przepis na ten lukier. Co w nim fajnego oprócz smaku? Może być kolorowy.

Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Święta bez kolorowych pierniczków byłoby smutniejsze i na pewno nie tak smaczne. Mylą się ci, którzy uważają, że pierniczkami cieszą się tylko dzieci - nie znam osoby, która nie uśmiechnęłaby się na widok talerza pełnego pięknie udekorowanych korzennych ciasteczek lub pierniczków wiszących na choince między kolorowymi bombkami. Jednak żeby pierniczki nie były tylko smaczne, lecz także piękne, trzeba udekorować je lukrem.

Zobacz wideo

Oczywiście w każdym sklepie w okresie przedświątecznych można znaleźć gotowe lukry i najróżniejsze pisaki, ale wówczas uleci cała frajda. Najlepszy lukier do pierniczków zrobisz samodzielnie i to w zaledwie kilka minut. Potrzebujesz dwóch podstawowych składników i dodatków. Chcesz pierniczki różowe - dodaj do lukru sok malinowy. Chcesz lukier żółty - dodaj kurkumę. 

Najlepszy i najłatwiejszy lukier do pierniczków

Składniki:

  • 300 g cukru pudru (uważaj, żeby nie było grudek)
  • 3 łyżki wody
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • dodatkowo: sok malinowy, kurkuma, sok ze szpinaku lub barwniki spożywcze

Lukier do pierniczków - sposób wykonania:

  1. Do miseczki przesiej cukier puder. Następnie dodaj wodę i sok z cytryny i zacznij energicznie mieszać. 
  2. Mieszaj, aż uzyskasz gładką, jednolitą masę. W tym momencie dodaj łyżkę wybranego dodatku lub kilka kropelek barwnika spożywczego.
  3. Ponownie dokładnie wymieszaj i jeśli uważasz, że lukier jest zbyt rzadki, dodaj więcej cukru pudru. Kiedy uzyskasz już odpowiednią gęstość, możesz zacząć dekorowanie pierniczków. 
  4. Jeśli masz dużą strzykawkę, napełnij ją lukrem, możesz także użyć szprycy kuchennej lub posłużyć się rękawem do pieczenia. Napełnij go lukrem, zrób mały otwór i wyciskaj przez niego lukier, by tworzyć wzorki na ciasteczkach.

Taki lukier zawsze się udaje i nie sprawia kłopotu. Jednak musisz uważać, bo dość szybko zastyga. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest włożenie miseczki z lukrem do większej miski z ciepłą wodą. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.