Cena karpia tuż przed świętami może zaboleć. Przygotujcie grube portfele

W wielu polskich domach święta bez karpia to nie święta. Dlatego Polacy uzbrajają się w torby i reklamówki, i ruszają do sklepów bądź na bazarki, by kupić tę bożonarodzeniową rybę. Jeżeli macie nadzieję, że tuż przed świętami uda wam się zapłacić mniej, to możecie się srogo rozczarować. Cena karpia kilka dni przed Wigilią może niektórych przyprawić o zawroty głowy.

Rok temu za karpia trzeba było słono zapłacić. Dlatego wiele osób zastanawiało się, czy znów przyjdzie im zmierzyć się z wysokimi cenami. Na początku grudnia informowaliśmy, że ceny u hodowców oscylują wokół 30 zł/kg, choć bywało też drożej i w niektórych gospodarstwach trzeba było zapłacić nawet ponad 60 zł, choć ta cena dotyczyła akurat filetów. 

Z kolei w sklepach karp w całości kosztował pomiędzy 23 a 30 zł za kilogram i była to najtańsza opcja. Duże wahania widać było w przypadku filetów, które kosztowały na początku grudnia od 45 do nawet 80 zł/kg. Z kolei dzwonka to wydatek rzędu 50-60 zł.

Cena karpia tuż przed świętami. Można się srogo rozczarować

Niektórzy być może zwlekali z zakupem karpia, mając nadzieję, że przed świętami ceny spadną. Nic bardziej mylnego. Nasza czytelniczka przysłała nam zdjęcia z targowiska na Hali Mirowskiej w Warszawie. Tam za świeżego karpia z własnego gospodarstwa trzeba zapłacić 40 zł/kg. Tyle samo kosztują półtuszki. Z kolei filety oraz dzwonka to wydatek rzędu 55 zł/kg. Natomiast za łebki trzeba zapłacić 10 zł/kg.

Wygląda jednak na to, że jest to jeden z tańszych bazarów w stolicy. Jak podaje serwis eska.pl, na bazarze Lotników na Mokotowie filet kosztuje aż 89 zł/kg. Sąsiedni bazar Wałbrzyska ma nieco niższe ceny, choć też nie na każdą kieszeń: filet kosztuje od 75,90 do 79 zł za kilogram, tusza od 65,90 do 68 zł za kilogram, zaś dzwonko to 69,50 zł/kg.

Zobacz wideo Krwawe święta. Boże Narodzenie to piekło dla karpi

Jakie ceny karpia oferują supermarkety? W Lidlu do 20 grudnia trwała promocja, dzięki której za świeżego karpia (płat ze skórą) można było zapłacić 29,90 zł/kg. Regularna cena to 69,90 zł/kg. W sklepach E.Leclerc tusza patroszona kosztuje 47,99 zł/kg, filet 71,99 zł/kg, a płat ze skórą 59,99 zł/kg. Kaufland podaje natomiast ceny za 100 g. Zatem taka waga świeżego karpia patroszonego to 2,99 zł (a więc 29,90 zł/kg), a 100-gramowe dzwonko kosztuje 4,99 zł, czyli 49,90 zł/kg.

Od czytelnika dostaliśmy z kolei zdjęcia karpi z Auchan. Tam filet kosztuje 62,99 zł za kilogram, płat bez skóry 54,99 zł, a karp patroszony 27,98 zł/kg. Za rybę w całości trzeba zapłacić 19,99 zł/kg, zaś za głowy 12,99 zł/kg.

Cena karpia 2023 w AuchanCena karpia 2023 w Auchan nadesłane do redakcji

Cena karpia w hurcie spada. Klienci nie czują różnicy

O skomentowanie cen karpia serwis Fakt.pl poprosił eksperta. Andrzej Dmuchowski z organizacji Polski Karp, która zrzesza producentów tej ryby, zauważa, że jej ceny w hurcie bardzo spadły. Klienci sklepów mogą tego jednak nie odczuwać, co, jego zdaniem, jest pokłosiem sytuacji z zeszłego roku. "W ubiegłym roku sieci handlowe zostały z karpiem, ponieważ sprzedaż była mniejsza od zakładanej, przez kryzys, przez wzrost cen i przez inflację. Poniosły straty i w tym roku sobie odbijają" - mówi.

Dodaje, że jest duże zainteresowanie karpiem. Sprzedaż utrzymuje się jednak na normalnym poziomie i ryby przed świętami nie będzie brakować.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.