W okolicach Lublina, ale także na Suwalszczyźnie i Podlasiu nikomu nie trzeba przedstawiać przepisu na kulebiak, który przez lata był w wielu domach jedną z dwunastu wigilijnych potraw. Moja babcia mówiła, że to taki grzybowy strudel, tylko z drożdżowego ciasta, ja pieszczotliwie nazywam to danie pasztecikiem na sterydach. Farsz do kulebiaka może być różny, niektórzy serwują go z mielonym mięsem, inni z mięsem z rosołu, jeszcze inni z farszem warzywno-rybnym.
Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik
Dziś podpowiemy wam, jak zrobić kulebiak z kapustą i grzybami, który świetnie zastąpi uszka w wigilijnym barszczu. Zanim jednak przystąpimy do pracy nad farszem, trzeba odpowiednio zadbać o ciasto - musi być mocno drożdżowe. Zapamiętaj zasadę pół na pół - na pół kilograma mąki przypada pół kostki drożdży. Pół kostki to ok. 50 g, więc proporcje są jasne.
Kulebiak - regionalny przysmak idealny na święta
Składniki na ciasto drożdżowe:
- 500 g mąki pszennej (typ 500),
- 50 g świeżych drożdży,
- łyżeczka cukru,
- 50 g masła,
- 200 ml mleka,
- 2 średnie jajka,
- szczypta soli.
Farsz:
- 50 g suszonych grzybów,
- 500 g kiszonej kapusty,
- średnia biała cebula,
- przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, kminek, majeranek.
Kulebiak z kapustą i grzybami - sposób wykonania:
- Przygotowanie kulebiaka zacznij od ciasta drożdżowego. Najpierw przygotuj rozczyn - do miseczki wkrusz drożdże i dodaj cukier. Rozetrzyj drożdże z cukrem, następnie wlej ok. pół szklanki mleka (powinno być letnie) i dodaj dwie płaskie łyżki mąki. Zamieszaj składniki i zostaw na 15-20 minut. Kiedy rozczyn rośnie, w garnuszku rozpuść masło.
- Po lekkim wyrośnięciu, przelej rozczyn do większej miski, dodaj przesianą mąkę i wlej resztę mleka. Wbij dwa jajka i dodaj sól. Zamieszaj składniki łyżką i kiedy się połączą, stopniowo wlewaj ciepłe masło, następnie wyrabiaj ciepłymi rękami. Uzbrój się w cierpliwość - żeby dobrze wyrobić ciasto drożdżowe, potrzebujesz około 15 minut.
- Kiedy twoje ciasto jest już odpowiednio elastyczne i gładkie, nadaj mu kształt kuli, a miskę, w której jest twoje ciasto, przykryj płócienną ściereczką. Odłóż je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (powinno wyrastać przez około godzinę). Ważne jest, by w czasie wyrastania nie ruszać miski z ciastem.
- Kiedy ciasto rośnie, przygotuj farsz. Drobno pokruszone grzyby włóż do garnka i zalej wrzątkiem. Wstaw na ogień i dodaj ziele angielskie, kilka listków laurowych i gotuj grzyby do miękkości.
- Do miękkich grzybów dodaj przesiekaną kapustę kiszoną, łyżeczkę kminku i majeranku. Gotuj całość na średnim ogniu, aż kapusta będzie miękka, a płyn nieco odparuje.
- Na patelni rozgrzej dwie łyżki oleju. Dodaj posiekaną cebulę. Kiedy cebula się zeszkli, na patelnię dodaj kapustę i grzyby. Smaż całość przez 5-7 minut.
- Gdy twój farsz jest gotowy, a ciasto pięknie wyrosło, wyłóż je na stolnicę podsypaną mąką. Chwilkę jeszcze wyrabiaj i podziel ciasto na dwie części. Pierwszą z nich rozwałkuj na prostokąt (wymiary ok. 30x35 cm) i wyłóż połowę przygotowanego farszu, pamiętaj jednak, by zostawić kawałek wolnego brzegu (ok. 1 cm).
- Teraz najważniejszy moment - zwijanie rolady. Kulebiak zwijaj wzdłuż dłuższego brzegu i dokładnie zlep końce. Następnie połóż zwiniętą roladę na papierze do pieczenia. Wierzch kulebiaka posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp kminkiem. Gotowy kulebiak pozostaw jeszcze do lekkiego podrośnięcia. W ten sam sposób przygotuj pozostałą część ciasta.
- Gotowe kulebiaki piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez minimum 40 minut. Podawaj jako dodatek do bulionu wołowego lub barszczu czerwonego.