#mistrzowiewkuchni - odkrywamy sekrety perfekcyjnego duetu.

Czy można zaoszczędzić na rachunkach zmieniając, tylko i aż, nawyki związane z gotowaniem czy zmywaniem? Oczywiście, że tak. Doskonale wie o tym Mateusz Gessler - mistrz kulinarny znany z tego, że nie idzie na kompromisy w zakresie jakości i stawia na innowacyjne rozwiązania. Teraz wraz z marką Somat, której został ambasadorem, zachęca do przejścia na tryb eco. Dlaczego? Bo to się po prostu opłaca! Ty też możesz się przekonać, że kulinarne przygody mogą być nie tylko przyjemne, ale i przyjazne dla portfela. Matematyka nie kłamie. A brudne naczynia? So what? Somat!"

Gotowanie w domu, solo lub w towarzystwie przyjaciół, to nie tylko coraz modniejszy trend – o czym świadczą miliony zdjęć na profilach społecznościowych, ale także sposób na drobne codzienne oszczędności. Racjonalne zakupy zrobione zgodnie z wcześniej przygotowaną listą, korzystanie z przepisów podających konkretne gramatury składników i wykorzystywanie resztek umożliwiają życie w stylu zero waste. Te rady są tak proste, a niestety często o nich zapominamy. Zapewne nie raz i nie dwa będąc w sklepie zdarzyło nam się umieszczać w koszyku produkty, po które właściwie nie przyszliśmy. Czy zostaną wykorzystane? Może. Czy były teraz potrzebne? Nie. Czy to zatem zbędny wydatek? Tak. Podobnie jest w restauracjach, gdzie kluczem do sukcesu jest tzw. prep, czyli takie zaplanowanie jadłospisu, by jak najmniej zmarnować żywności oraz jak najszybciej przygotować danie.

Niestety nawet najprzyjemniejsza przygoda kulinarna kiedyś się kończy, a widocznym dowodem tego są sterty piętrzących się naczyń – garnków, szklanek czy sztućców. Niejednokrotnie naprawdę mocno przypalonych, tłustych czy „ozdobionych" zaschniętymi sosami, resztkami kremów i musów. W tym momencie pojawiają się dwa pytania: skąd to się wzięło i jak to wszystko pozmywać – ręcznie czy w zmywarce? Nasza podpowiedź brzmi – w zmywarce, ale takiej o wysokiej klasie energetycznej. Nie chodzi przecież o to, by pieniądze zaoszczędzone na rachunku za wodę przeznaczyć na fakturę za prąd, prawda? Im wyższa klasa – a obecnie obowiązuje siedmiostopniowa skala od A do G – tym bardziej zmywarka jest wydajna i tym mniej energii elektrycznej zużywa. Istotną kwestią jest również to, że pobiera znacznie mniej wody niż to co jest potrzebne do zmycia tej samej partii naczyń klasycznie w zlewie. Ponadto większość zmywarek posiada tryby pracy „eco", tak aby pracowały w najniższej temperaturze i pobierały jak najmniej wody.

I tu pora przejść do liczb, bo przecież matematyka nie kłamie. Szacuje się, że podczas jednorazowego ręcznego zmywania naczyń zużywa się 80 litrów wody, tymczasem najbardziej „eco" zmywarki potrafią w trakcie jednego cyklu zużyć mniej niż 10 litrów*. Różnica jest zasadnicza, prawda? Zmywanie ręczne nie dość, że zabiera więcej czasu i potrzebne jest na nie więcej wody, to jeszcze często naraża delikatną skórę dłoni na podrażnienia spowodowane kontaktem z detergentem – mało kto zmywa w rękawiczkach. Wniosek? Zmywarka to dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie swój wolny czas, nie przepadają za myciem naczyń i chcą w skuteczny sposób oszczędzić na miesięcznych rachunkach.

Mistrzowie w swoich kategoriach

Wiele osób nadal ma obawy, że mycie w trybach eco – niskich temperaturach i przy niewielkim poborze wody – sprawia, że naczynia będą niedomyte i skończy się na szorowaniu w zlewie. Nic bardziej mylnego, o ile sięgniemy po odpowiednie produkty. Co więcej, mamy do wyboru produkty różne pod względem wariantów oferujących rozmaite, dodatkowe funkcje.

Mają to być tabletki? Sprawdź Somat Gold  w biodegradowalnej wodorozpuszczalnej folii. Są skuteczne również w niskich temperaturach krótkiego programu eco. Nie wymagają uzupełniania soli i nabłyszczacza, gdy zmywarka sygnalizuje ich uzupełnienie (zalecane użycie soli i płynu nabłyszczającego w przypadku twardości wody >21°dH). A może raczej kapsułki? Somat Excellence  4 w 1 to połączenie skutecznego proszku i 3 żeli w biodegradowalnej, rozpuszczalnej w wodzie folii. Silna formuła starannie dobranych składników zapewnia perfekcyjne czyszczenie nawet głębokich przypaleń, idealny połysk, ochronę delikatnych naczyń oraz samej zmywarki – a to wszystko w niskich temperaturach krótkiego programu eco (45°C). Warto zmienić nawyki z Somat, bo przejście na tryb „eco" pozwala zaoszczędzić nawet 135 zł rocznie* bez obaw o jakość zmywania! Potrzebny jest środek nabłyszczający? Nabłyszczacz Somat zapewnia lśniące naczynia, dzięki efektowi „suszenia", i chroni przed kamieniem i zaciekami. Należy go dodać do odpowiedniej komory zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zapominaj o czyszczeniu swojej zmywarki. Intensive Machine Cleaner wyjątkowo skutecznie usuwa tłuszcz i osad z kamienia. Intensywnie czyści najważniejsze i trudno dostępne elementy zmywarki: dysze, filtr, pompę i węże. Odpowiedni kształt butelki umożliwia łatwe jej użycie w każdej zmywarce. Wystarczy raz na trzy miesiące umieścić produkt w opróżnionej zmywarce do góry dnem i uruchomić program mycia w temperaturze 65°-75 C. Aby podtrzymać efekt uzyskany dzięki zastosowaniu Intensive  Machine Cleaner należy stosować Somat Duo Machine Cleaner, dostępne w formie stałej - w postaci tabletek czyszczących. Skutecznie usuwają nieprzyjemne zapachy oraz zapobiegają osadzaniu się kamienia i tłuszczu, co wpływa na wydłużenie żywotności zmywarki i jakość mycia w detergencie. Wystarczy raz w miesiącu umieścić tabletkę na dnie załadowanej zmywarki, dodać detergent i uruchomić wybrany program zmywania.

Najwyższa jakość, bogate portfolio i filozofia uwzględniająca poszanowanie przyrody przekonały Mateusza Gesslera do zostania ambasadorem marki Somat. Z takim duetem nie tylko gotowanie – o czym przekona mistrz kulinarny, a także zmywanie nawet wielu naczyń – co udowodni ekspert od produktów do zmywarek, może być czystą przyjemnością. Przełącz się z nimi na tryb eco i zacznij zmiany od kuchni. A co szykują #mistrzowiewkuchni – o tym wszyscy przekonamy się już niebawem.

*https://www.prorankingi.pl/blog/ile-wody-zuzywa-zmywarka/,

https://deccoria.pl/artykuly/artykuly/zmywanie-reczne-czy-w-zmywarce-co-sie-bardziej-oplaca-i-na-czym-mozna-zaoszczedzic-5-1675.

**Przy przejściu z programu  intensywnego na krótki program eco oraz założeniu 280 cykli rocznie.  Oszczędności kosztów energii elektrycznej na podstawie średnich cen energii elektrycznej w grudniu 2022 r. w Polsce. Źródło: GlobalPetrolPrices.com.