UOKiK będzie monitorował ceny żywności i artykułów higienicznych

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, powołuje zespół, który będzie monitorował ceny. Chodzi o walkę z problemem podwyżek cen żywności i produktów higienicznych. Problem ten pojawił się w związku z epidemią koronawirusa.

Walka z koronawirusem trwa i budzi ogromny niepokój w społeczeństwie. Niestety niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują tę sytuację i próbują zarabiać na strachu obywateli, podwyższając ceny najważniejszych produktów higienicznych oraz żywności. W tej sprawie zabrał głos Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania

– mówił prezes cytowany przez Portal Spożywczy.

 Zespół złożony z pracowników UOKiK będzie monitorował sytuację w sklepach internetowych, cenami w sklepach i sieciach handlowych zajmą się pracownicy Inspekcji Handlowej. UOKiK, we współpracy z Allegro, usunął już ponad 50 tys. ofert nieuczciwych sprzedawców, oferujących produkty mające rzekomo chronić przed koronawirusem lub leczyć go.

Pod uwagę brane są dodatkowe sankcje wobec nieuczciwych przedsiębiorców. Możliwe, że znajdą się w specustawie mającej zapobiegać wykorzystywaniu strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów.

Więcej o: