Ostrzeżenie GIS: uwaga na oferty 'przeciwwirusowych' produktów spożywczych

Pandemia koronawirusa sprzyja oszustwom - pojawia się coraz więcej ogłoszeń o suplementach, które mają chronić przed zakażeniem lub je leczyć. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed takimi ofertami i tłumaczy, dlaczego są niezgodne z prawem.

GIS o suplementach przeciwwirusowych

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat. Ostrzega w nim przed produktami, które mają mieć działanie przeciwwirusowe (a więc chronić przed zakażeniem koronawirusem), leczyć chorobę COVID-19 oraz grypę.

Przyjmowanie żadnego suplementu ani innego środka nie jest w stanie uchronić przed zakażeniem. GIS przypomina, że celem suplementu jest uzupełnienie zdrowej diety, a produkty nie przechodzą badań klinicznych potwierdzających skuteczność. GIS wskazuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 2011 roku wszystkie informacje na temat produktów spożywczych muszą być rzetelne i skonstruowane w prosty sposób. Zabronione jest przypisywanie właściwości leczenia chorób i zapobiegania im, znakowanie lub reklamowanie suplementów w ten sposób. Pojęcie leku definiuje zaś prawo farmaceutyczne, a ich działanie poparte jest badaniami klinicznymi.

Zobacz wideo Zobacz, jak zrobić płyn do dezynfekcji w domu. To naprawdę proste.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Wśród zaleceń lekarzy, by poprawić odporność organizmu i zwiększyć szanse na ustrzeżenie się przed infekcją, należy prowadzić zrównoważony styl życia: zdrowo się odżywiać, odpoczywać, dbać o odpowiednią długość snu oraz aktywność fizyczną. Polscy immunolodzy radzą również, by na czas epidemii zrezygnować z jedzenia mięsa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.