Można zakazić się na zakupach? Naukowcy: Wirus utrzymuje się w powietrzu nawet przez 6 minut [WIDEO]

Czy wyjście do sklepu jest teraz bezpieczne? Czy podczas zakupów możemy zakazić się koronawirusem? Fińscy naukowcy z Uniwersytetu Aalto opracowali animację, dzięki której wyjaśnili, jak wirusy (a więc i koronawirus) roznoszą się w powietrzu. Radzą też, jakie kroki podjąć, by maksymalnie uchronić się przed zakażeniem.

Wirus utrzymuje się w powietrzu nawet 6 minut

W ostatnich dniach przed Wielkanocą ruszyliśmy do sklepów po ostatnie zakupy. Denerwujemy się długim czasem oczekiwania i innymi wprowadzonymi utrudnieniami. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Aalto w Finlandii, na specjalnie przygotowanej animacji wyjaśnili, jak wirusy roznoszą się w powietrzu. Wykazali, że jeśli ktoś zakażony (a przypominamy, że część osób może mieć koronawirusa i nie wiedzieć o tym, ze względu na bezobjawowy lub przypominający lekkie przeziębienie przebieg choroby) kaszlnie lub kichnie, nie zakrywając twarzy, chmura wirusów może roznieść się aż na 8 metrów! Wirusy mogą znajdować się nawet 6 minut po tym, jak zakażony pójdzie dalej. Zobaczcie poniższy filmik.

 

Jak chronić się przed zakażeniem?

Przede wszystkim na wyprawę po zakupy powinniśmy udać się w maseczce i w jednorazowych (lub możliwych do odkażenia bądź uprania po powrocie) rękawiczkach. Poniższa grafika pokazuje, jak powinno się ich używać. Maseczka niestety nie ustrzeże nas na 100 procent przed zakażeniem, ale znacznie ograniczy ryzyko i zabezpieczy inne osoby przed naszymi zarazkami. Na zakupy weźmy listę potrzebnych produktów, by nie wydłużać niepotrzebnie pobytu w sklepie.

Jak poprawnie używać rękawiczek ochronnych?Jak poprawnie używać rękawiczek ochronnych? grafika: gazeta.pl

Obostrzenia związane z pandemią

Do tej pory w sklepach wprowadzono następujące obostrzenia: należy używać jednorazowych rękawiczek, zachować odległość 1,5 m od innych osób, a w sklepie może przebywać tylko liczba osób wynosząca trzykrotność liczby kas. W godzinach 10-12 zakupy zrobią tylko seniorzy 65+. Wiele dyskontów i supermarketów wydłużyło godziny otwarcia sklepów, inne wprowadziły możliwość złożenia zamówienia przez Internet i odbioru osobistego bądź dostawy do domu. Od czwartku 16 kwietnia obowiązkowe będzie noszenie maseczek lub zakrywanie twarzy szalikiem w przestrzeniach publicznych, jednak zaleca się, aby robić to już teraz. Głównym powodem takich obostrzeń jest ryzyko zakażenia od osoby przechodzącej chorobę covid-19 bezobjawowo lub z lekkimi symptomami, a także długi czas inkubowania koronawirusa, który wynosi od 2 do 14 dni (a według niektórych badań nawet do 20 dni).

Zobacz wideo Zobacz także, jak przygotować domowy płyn do dezynfekcji. To proste!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.