GIS zachęca do płatności kartą, teraz w wielu miejscach nie akceptuje się gotówki. Apel POFOG

Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki wystosowała do Głównego Inspektoratu Sanitarnego apel o zaprzestanie rozpowszechniania informacji, że płatność gotówką jest obecnie niebezpieczna. Przypomina, że najważniejsza jest higiena, a nie forma transakcji.

Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki apeluje do GIS-u o zaprzestanie szerzenia informacji, że płatność gotówką podczas epidemii koronawirusa jest niebezpieczna. Zalecenia o wystrzeganiu się tej formy płatności pojawiają się w kolejnych publikacjach GIS-u. Tymczasem POFOG powołuje się na stanowisko WHO, które zdementowało opinię, że gotówka może stanowić zagrożenie. Zdaniem WHO oraz innych specjalistów istnieje bardzo niewielkie ryzyko zakażenia koronawirusem w taki sposób.

Kasjerzy odmawiają przyjęcia gotówki

Apel organizacji jest związany z coraz częstszymi przypadkami odmowy przyjmowania płatności gotówką. To duże utrudnienie dla klientów, którzy nie posiadają kart płatniczych i kont bankowych, a także informacja wzbudzająca niepokój wśród sprzedawców. POFOG zwraca też uwagę, że przedstawianie transakcji bezdotykowych jako jedynej bezpiecznej formy może wywoływać fałszywe poczucie bezpieczeństwa wśród klientów i sprzedawców, a w konsekwencji – mniejszą dbałość o higienę. Organizacja zwraca również uwagę, że znacznie bardziej niebezpieczne mogą być płatności przy użyciu smartfonów, które rzadko są dezynfekowane przez użytkowników. Pełne stanowisko POFOG można przeczytać na stronie organizacji.

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go samodzielnie w domu?

Zaniepokojenie sytuacją wyraził również Narodowy Bank Polski. W komunikacie z 10 kwietnia 2020 roku NBP zaapelował o powszechną akceptację płatności gotówką.

Więcej o: