Od poniedziałku w sklepach obowiązują nowe zasady. Co się zmieniło?

W poniedziałek 4 maja wszedł w życie II etap odmrażania polskiej gospodarki. Poluzowane zostały między innymi obostrzenia dotyczące zakupów. Co się zmieniło?

Koniec 'godzin dla seniorów'

Poniedziałek 4 maja, to dzień, w którym zdjęto kolejne ograniczenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Tym razem, w II etapie odmrażani gospodarki, stopniowy powrót do rzeczywistości objął w dużej mierze sferę handlu. Zniesiono przede wszystkim godziny dla seniorów, które obowiązywały przez kilka tygodni codziennie od 10 do 12. Teraz sklepy są czynne przez cały czas dla wszystkich klientów.

Sklepy są otwarte, ale na wejście trzeba poczekać

Od tego dnia wznowiono działalność sklepów w galeriach handlowych. Nie oznacza to jednak, że powrócą do sposobu funkcjonowania sprzed epidemii – obowiązują zasady, mające zmniejszyć ryzyko zarażenia podczas zakupów. Wśród nich jest oczywiście noszenie maseczek i rękawiczek, zachowanie odstępu 1,5-2 m od innych osób oraz korzystanie ze środków dezynfekujących przed wejściem na teren galerii handlowej. W każdym obiekcie może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej, przez co może się zdarzyć, że na wejście trzeba będzie poczekać.

Zobacz wideo

Otwarte zostały tylko sklepy, natomiast kina, salony fryzjerskie czy punkty kosmetyczne wciąż pozostają zamknięte. Nie zezwolono też na działalność tzw. wysp handlowych, kącików zabaw, szatni i przechowalni przedmiotów. Nie można także korzystać ze stref gastronomicznych – w restauracjach kupimy tylko dania na wynos.

Więcej o: