W restauracjach można będzie zdjąć maseczki. Co jeszcze zmieni się w związku z łagodzeniem obostrzeń?

Już 30 maja wchodzi w życie kolejny etap odmrażania gospodarki. Jedną z najważniejszych informacji jest zniesienie obowiązku korzystania z maseczek w przestrzeniach otwartych. A co zmieni się w sklepach i restauracjach? Sprawdzamy.

Łagodzenie obostrzeń od 30 maja

Podczas konferencji 27 maja premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie IV etapu odmrażania gospodarki. Oznacza to luzowanie kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Zmiany dotyczą także sektora handlu i gastronomii. Jakie zasady będą obowiązywać od 30 maja?

Maseczki w sklepach obowiązkowe, a w restauracjach - to zależy

Przede wszystkim zniesione zostają limity osób w sklepach i w restauracjach. Przypomnijmy, że do tej pory w lokalach mogła przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Wciąż jednak obowiązują wytyczne sanitarne. Klienci i goście nadal muszą dezynfekować ręce, a właściciele – blaty i inne powierzchnie. Podczas wizyty w sklepie również należy zasłonić usta i nos. Przy stolikach w restauracjach nie trzeba będzie mieć maseczki, ale zanim zajmiemy miejsce lub gdy udamy się np. do toalety, znów będziemy musieli maseczkę założyć.

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go w domu?

Ruszą wesela

Od 30 maja będą mogły wznowić funkcjonowanie restauracje hotelowe i serwować gościom posiłki na sali. Od 6 czerwca natomiast będzie możliwa organizacja wesel do 150 osób. Podczas przyjęć weselnicy nie będą musieli nosić maseczek. 

Więcej o: