Rekordy zakażeń: Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach

W ostatnich dniach odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa. Przedstawiciele rządu rozważają nowe restrykcje dotyczące liczebności gości w restauracjach i na weselach.

Koronawirus nie odpuszcza

Informacje z ostatnich dni nie napawają optymizmem, jest coraz więcej przypadków nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Ze względu na to, że wiele ognisk powstało po organizacji wesel i innych uroczystości rodzinnych, rząd rozważa wprowadzenie nowych restrykcji, czytamy na portalu Business Insider. Mówił o tym rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, podczas wtorkowej konferencji.

Mniej osób na weselach?

Obecnie w uroczystościach weselnych może wziąć udział 150 osób. Możliwe jednak, że ta liczba ulegnie niebawem zmniejszeniu. Istnieje również prawdopodobieństwo, że powstanie obowiązek rejestracji wesel przez służby sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza to, że organizatorzy będą musieli spodziewać się kontroli policji podczas uroczystości. Funkcjonariusze mieliby sprawdzić, czy rzeczywista liczba gości jest zgodna z wytycznymi. Kontrole mogą pojawić się także na imprezach niezarejestrowanych.

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go samodzielnie w domu?

W sklepie bez maseczki? Pracownik będzie mógł odmówić obsługi

Nowe obostrzenia rozważane są nie tylko w kontekście wesel. Możliwe, że zostanie wprowadzony limit osób w sklepach i restauracjach. Już teraz w sklepach i innych placówkach można spodziewać się kontroli – służby sprawdzą, czy pracownicy i klienci przestrzegają obowiązku zasłaniania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Wysoce prawdopodobne jest również rozporządzenie dające oficjalne uprawnienia obsłudze sklepu do nieobsługiwania klientów bez maseczek.

Jak informuje Andrusiewicz, restrykcje miałyby być wprowadzone dla poszczególnych powiatów. Mowa o tych, gdzie wystąpią największe i najbardziej niepokojące ogniska zakażeń. 

Więcej o: