Od jutra nowe zasady dotyczące sklepów i restauracji. Co się zmienia? Wyjaśniamy

W ostatnich tygodniach bijemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. W związku z tym 15 października premier ogłosił nowe obostrzenia. Co się zmieni w restauracjach i sklepach od najbliższej soboty? Wyjaśniamy.

Nowe obostrzenia 15.10

15 października podczas konferencji rządowej premier Morawiecki ogłosił nowe decyzje w sprawie pandemii koronawirusa. W ostatnich tygodniach padają kolejne rekordy pod względem liczby zakażeń, więc rząd zadecydował o wprowadzeniu większych obostrzeń. Większość z nich wchodzi w życie 17 października, pozostałe 19. Co się zmienia w sklepach i restauracjach?

zasady dotyczące sklepów i restauracjizasady dotyczące sklepów i restauracji fot. Haps

Restrykcje w żółtej strefie

Żółta strefa obowiązuje na terenie całej Polski z wykluczeniem niektórych powiatów i dużych miast. Od 17 października restauracje mogą być otwarte od godziny 6 do 21. Po tym czasie dozwolona jest sprzedaż posiłków jedynie na wynos. Zostaje też ograniczona liczba osób w lokalach - co drugi stolik powinien być wolny. Rząd wprowadził także restrykcje wobec organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych. W żółtej strefie może być maksymalnie 20 uczestników takich przyjęć. Tańce są zabronione.

Strefa czerwona od 17.10 - obostrzenia

Rząd objął czerwoną strefą więcej powiatów oraz duże miasta (więcej o tym: Czerwona strefa. Ministerstwo ogłasza nową listę powiatów. Długa lista dużych miast). Na jej terenie obowiązują te same restrykcje odnośnie restauracji, co w strefie żółtej. W sklepach zostaje ograniczona liczba osób: w tych o powierzchni nieprzekraczającej 100 metrów kwadratowych może przebywać maksymalnie 5 osób na jedną kasę; w większych sklepach na 15 metrów kwadratowych powierzchni przypada limit jednoosobowy. Od 19 października obowiązuje zakaz organizowania wesel i imprez okolicznościowych.

Zobacz wideo Congee grzybowe - klasyczny kleik po chińsku
Więcej o: