Godziny dla seniorów: weekend także jest objęty obostrzeniem? Wyjaśniamy

Jakie sklepy są otwarte tylko dla osób 60+? Czy ta zasada dotyczy tylko sklepów spożywczych? Sprawdźcie, co warto wiedzieć o godzinach dla seniorów, zanim wybierzecie się na przedpołudniowe zakupy.

Godziny dla seniorów – weekend także objęty jest obostrzeninem?

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone od czwartku 15 października, w związku z trwającą pandemią covid-19. Osoby w wieku 60+ mogą zrobić zakupy w godzinach 10-12 w dni powszednie – młodsi klienci nie są wtedy wpuszczani do lokali. W związku z tym tylko soboty oraz ewentualne niedziele handlowe są dniami, kiedy przez cały dzień zakupy mogą zrobić wszyscy klienci.

Rozwiązanie to zastosowano, aby osoby starsze, które są najbardziej narażone na ciężkie przejście choroby covid-19 spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, mogły zrobić zakupy łatwiej i bezpieczniej. Godziny dla seniorów wprowadzono po raz drugi w trakcie trwającej pandemii – wcześniej funkcjonowały w kwietniu, podczas pierwszej fali zakażeń. Główną zmianą w stosunku do wiosennego rozporządzenia jest obniżenie granicy wieku – wcześniej było to 65 lat.

Godziny dla seniorów – jakie sklepy są czynne tylko dla osób starszych?

Osoby w wieku 60+ między godziną 10 a 12 mogą swobodnie zrobić zakupy w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz w punktach pocztowych. W wypadku stanu zagrożenia życia farmaceuci będą mogli obsłużyć także młodsze osoby. A w jakich sklepach można zrobić zakupy w tych godzinach, jeśli nie przekroczyło się 60 roku życia?

Zobacz wideo Makaron z sosem z konserwą mięsną, czyli jak zamienić niezbyt wyrafinowany składnik w genialne danie

Godziny dla seniorów – jakie sklepy nie muszą ich przestrzegać?

Godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepach odzieżowych, budowlanych, ze sprzętem RTV-AGD, a także na stacjach benzynowych. Ze względu na lukę w prawie godziny dla seniorów nie muszą także obowiązywać w małych sklepach, gdzie klientów właściciel obsługuje osobiście.

Godziny dla seniorów – kary

Jakie kary obowiązują za nieprzestrzeganie godzin dla seniorów? Osobom młodszym niż 60 lat, które wejdą do sklepu w trakcie godzin dla seniorów, policja może wystawić mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo na takie osoby Sanepid może nałożyć karę administracyjną w wysokości od 10 do 30 tysięcy zł. Obydwa organy mają sprawować kontrolę nad przestrzeganiem rozporządzenia.

Godziny dla seniorów – kontrowersje

Godziny dla seniorów budzą niemałe kontrowersje w społeczeństwie. Poza nie do końca wyjaśnioną kwestią małych sklepów, w których klientów obsługują właściciele, wiele osób oburza się na niemożliwość zrobienia zakupów w godzinach od 10 do 12, jeśli żadnych seniorów wówczas w lokalu nie ma. Inni zastanawiają się, dlaczego akurat te godziny zostały wybrane, skoro o tej porze i tak w sklepach jest dosyć luźno. Wątpliwości budzi też brak możliwości sprawdzenia wieku klientów – nie ma podstawy prawnej pozwalającej wylegitymować klienta, by sprawdzić jego wiek. Niektórzy sugerują, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie specjalnych kas dla seniorów lub nakaz pierwszeństwa osób starszych w kolejce, podobny do reguły priorytetu obsługi kobiet w ciąży.

Więcej o: