Konferencja ministra zdrowia 17 marca. Obostrzenia rozszerzone na cały kraj. Wielkanoc bez zmian. Na razie

Konferencja ministra zdrowia 17 marca przyniosła zmiany w obostrzeniach. Niedzielski poinformował o rozszerzeniu zasad, obowiązujących w czterech województwach na cały kraj.

Pandemia przyspieszyła

W ostatnich dniach odnotowano zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Podczas środowej konferencji Niedzielski wskazał, że główną przyczyną przyspieszenia pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa. Udział tej mutacji osiągnął wartość 52 proc., gdzie początkowe udziały wynosiły 5 proc. Najwięcej zachorowań przypada na województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie, pomorskie i lubuskie.

Zobacz wideo

Zmiany w obostrzeniach

W związku z takim scenariuszem, minister zdrowia w porozumieniu z innymi instytucjami postanowił wprowadzić zmiany w obostrzeniach. Nowe zasady będą obowiązywać od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia i będą dotyczyły całej Polski. Jak powiedział:

Analizując sytuację w innych województwach widzimy, że praktycznie w całym kraju sytuacja się pogarsza. Wobec tego kolejne nasze decyzje będą dotyczyły skali całego kraju.

Minister poinformował o rozszerzeniu obostrzeń, obowiązujących na terenie wspomnianych czterech województw, na wszystkie regiony. Zaapelował także, by w miarę możliwości ograniczać konieczność wychodzenia z domu. Nie wspomniał o zmianach dotyczących robienia zakupów w sklepach stacjonarnych. Wstrzymał się także z informacją odnośnie Wielkanocy i tego, jak będziemy mogli obchodzić święta w tym roku. Zaznaczył jednak, że:

W przypadku dalszego drastycznego pogorszenia sytuacji być może będziemy zmuszeni podjąć kolejne decyzje i wprowadzić jeszcze większe obostrzenia.

Co z gastronomią?

Jeszcze niedawno informowano o możliwości otwarcia lokali gastronomicznych po świętach. Podczas środowej konferencji minister Niedzielski nie odniósł się do żadnych zmian dotyczących funkcjonowania restauracji.

Więcej o: