Luzowanie obostrzeń w maju. Restauratorzy w końcu podniosą się z kolan? Minister zdrowia przedstawił harmonogram

Poluzowana majówka w tym roku się nie odbędzie, ale jest światełko w tunelu. Podczas środowej konferencji premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wyjawili plan łagodzenia obostrzeń. Co z restauracjami?

Harmonogram luzowania obostrzeń - kiedy otwarcie restauracji?

Podczas środowej konferencji premier i minister zdrowia ogłosili luzowanie obostrzeń. Rząd przygotował plan ich łagodzenia, choć kroki na razie są bardzo ostrożne. Będzie się to odbywało etapami przez cały maj.

Premier w końcu przedstawił plan, dotyczący także branży gastronomicznej, na który restauratorzy czekają od końca października, gdy lokale zostały zamknięte z wyjątkiem sprzedaży dań na wynos i w dostawie. Kilka dni temu pojawiły się nieoficjalne informacje, dotyczące luzowania obostrzeń. Według nich restauracyjne ogródki miały zostać otwarte już 4 maja. Więcej o tym:

Jak wygląda oficjalny harmonogram zmian?

  • 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe. Minister Niedzielski mówił o warunku zachowania limitu - 1 osoba na 15 mkw.
  • 15 maja lokale gastronomiczne będą mogły serwować posiłki na miejscu, ale na razie tylko na terenie ogródków restauracyjnych. Dopuszczalne będzie też organizowanie imprez okolicznościowych, jak wesela i komunie. Będzie jednak obowiązywał limit 25 osób. Od tego dnia na zewnątrz będziemy zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek na tyle, na ile możliwe będzie zachowanie bezpiecznego dystansu.
  • 29 maja restauracje będą mogły działać w pełnym zakresie - na zasadach podobnych, jak przed wprowadzeniem restrykcji, czyli z 50-proc. obłożeniem oraz limitem liczby osób. Podczas imprez okolicznościowych będzie obowiązywał limit 50 osób.

Luzowanie obostrzeń w gastronomii z pewnością pozwoli lokalom odbić się od dna. Obecna sytuacja branży jest katastrofalna. O możliwość otwarcia ogródków restauratorzy walczyli już od kilku miesięcy, jednak do tej pory rząd nie odnosił się do ich postulatów. Więcej o tym:

Minister zdrowia zapowiedział, że przerwy między kolejnymi krokami będą dwutygodniowe, by łatwiej było reagować na ewentualne skoki w liczbie zakażeń.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy
Od 1 maja wprowadzamy jednolite zasady dotyczące całego kraju

- powiedział Niedzielski. Oznacza to, że wykluczone podczas ostatniej konferencji województwa z największą liczbą zakażeń będą traktowane na równi z innymi regionami Polski.

Więcej o: