Cześć, jestem Jagna Niedzielska. Możecie mnie kojarzyć z programu o niemarnowaniu żywności: "Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek" oraz jako współprowadzącą programu "Widelcem po mapie". Gotuję, doradzam i propaguję #zerowaste. Na łamach portalu haps.pl pokażę wam, jak gotować ze smakiem, ale tak, żeby niczego nie marnować. Zapraszam do mojej kuchni #bezresztek pełnej trików i patentów.
Zdradzę wam sekret z warsztatów kulinarnych, które prowadzę już od kilku lat. Nie tylko ja, ale wszyscy znani mi kucharze zaangażowani w kulinarną edukację, musimy ułatwiać sobie życie. Często korzystamy z przepisów, które wymagają użycia esencjonalnego bulionu lub rosołu. Bulionu, który oplata całym swoim smakiem język, kubki smakowe, a następnie uderza do głowy. Jednak mało kto z nas ma czas na wielogodzinne czekanie, aż rosół będzie gotowy. W takich sytuacjach musimy zrobić ekspresowy wywar. W 30 minut!
W zależności od diety można zrobić go na trzy sposoby:
Wegański: klasyczne warzywa na wywar/rosół należy spalić z wierzchu w piekarniku ustawionym na funkcję grilla lub opalić za pomocą opalarki. Następnie warzywa zalewamy wodą i dodajemy ulubione zioła i przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz).
Wegetariański: klasyczne warzywa na wywar/rosół należy spalić z wierzchu tak jak w przypadku opcji wegańskiej. Gdy bulion się gotuje, dodajemy skórki z twardych serów, jak parmezan. Ich obecność sprawi, że bulion będzie tłustszy i bardziej konkretny w smaku.
Rada: Skórki twardych serów można gromadzić w zamrażarce i tak przechowywać do 12 miesięcy.
Mięsny: zarówno skórę mięsa, jak i warzywa opalamy z wierzchu, następnie czynimy zgodnie z kolejnymi krokami (jak wyżej).
Gdy warzywa i/lub mięso staną się miękkie (po ok. 30 min gotowania), mamy gotowy bulion. Jeśli zdecydujemy się serwować go z ugotowanym makaronem – rosół. Z biegiem czasu ubywa z garnka cieczy, odsłaniając kopę warzyw, z których przyrządziliśmy wywar. Co z nimi zrobić? Ugotowane warzywa to doskonały składnik na pasztet. Wystarczy dodać kombinację przypraw i wybrany przez siebie zagęszczacz, np.: ryż, który zostanie nam po obiedzie, kaszę jaglaną, ciecierzycę z bułką tartą, fasolę z bułką tarta lub fasolę i zmielone płatki owsiane. Jak zrobić pasztet z warzyw z rosołu? Poniżej znajdziecie przepis.
Składniki na formę o wymiarach ok. 9 cm x 23 cm:
Przygotowanie:
Rady:
Jeśli pasztet to nie jest coś, o czym marzy wasze podniebienie, mam dwie inne propozycje:
Z resztek z rosołu możesz też przygotować smakowitą mięsną galaretę. Nasz przepis wideo poniżej:
***
O Jagnie Niedzielskiej mówi się, że jest jedną z polskich twarzy idei "Zero Waste". Miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki - poradnika z ponad 90 przepisami kulinarnymi "Bez resztek". Prowadząca program "Bez reszty. Kuchnia zero waste" oraz współprowadząca "Widelcem po mapie". Na co dzień szefowa kuchni grupy kulinarnej Tygiel oraz firmy cateringowej. Jagna jest kreatorką smaków oraz docenianą kulinarną artystką - uwielbia, gdy w daniach mieszają się smaki, faktury i kolory, dlatego jej drugą specjalnością jest kuchnia hawajska, gdzie tradycyjne, rajskie przepisy łączą, między innymi, smaki Japonii, Chin, Tajlandii, Filipin czy Portugalii. W wolnych chwilach daje upust swojej artystycznej duszy, tworząc zaskakujący food design. Jej przepisy oraz zdjęcia publikowane pod hasłem "architektura kulinarna", znane są już w Berlinie, Francji, Czechach i w Stanach Zjednoczonych.