• Link został skopiowany

Jak zrobić ekspresowy rosół i dobrze wykorzystać resztki? Mamy przepisy i porady [ZERO WASTE]

Jagna Niedzielska
Na pewno nie raz zastanawialiście się, jak dobrze wykorzystać resztki, które zostaną po ugotowaniu rosołu. Paszteciki czy pierogi z mięsem i sałatka jarzynowa już się wam znudziły? Oto poradnik Jagny Niedzielskiej, z którego dowiecie się nie tylko, jak przygotować ekspresowy rosół (w tym wegański i wegetariański), lecz także, co zrobić z resztkami, które wam po nim zostaną.
Poradnik Jagny Niedzielskiej - ekspresowy rosół
Fot. Jagna Niedzielska/Budzik Studio

Cześć, jestem Jagna Niedzielska. Możecie mnie kojarzyć z programu o niemarnowaniu żywności: "Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek" oraz jako współprowadzącą programu "Widelcem po mapie". Gotuję, doradzam i propaguję #zerowaste. Na łamach portalu haps.pl pokażę wam, jak gotować ze smakiem, ale tak, żeby niczego nie marnować. Zapraszam do mojej kuchni #bezresztek pełnej trików i patentów.

Zdradzę wam sekret z warsztatów kulinarnych, które prowadzę już od kilku lat. Nie tylko ja, ale wszyscy znani mi kucharze zaangażowani w kulinarną edukację, musimy ułatwiać sobie życie. Często korzystamy z przepisów, które wymagają użycia esencjonalnego bulionu lub rosołu. Bulionu, który oplata całym swoim smakiem język, kubki smakowe, a następnie uderza do głowy. Jednak mało kto z nas ma czas na wielogodzinne czekanie, aż rosół będzie gotowy. W takich sytuacjach musimy zrobić ekspresowy wywar. W 30 minut!

Jak zrobić ekspresowy rosół?

W zależności od diety można zrobić go na trzy sposoby:

Wegański: klasyczne warzywa na wywar/rosół należy spalić z wierzchu w piekarniku ustawionym na funkcję grilla lub opalić za pomocą opalarki. Następnie warzywa zalewamy wodą i dodajemy ulubione zioła i przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz).

Wegetariański: klasyczne warzywa na wywar/rosół należy spalić z wierzchu tak jak w przypadku opcji wegańskiej. Gdy bulion się gotuje, dodajemy skórki z twardych serów, jak parmezan. Ich obecność sprawi, że bulion będzie tłustszy i bardziej konkretny w smaku.

Rada: Skórki twardych serów można gromadzić w zamrażarce i tak przechowywać do 12 miesięcy.

Mięsny: zarówno skórę mięsa, jak i warzywa opalamy z wierzchu, następnie czynimy zgodnie z kolejnymi krokami (jak wyżej).

Warzywa na wywar/rosół należy spalić z wierzchu w piekarniku ustawionym na funkcję grilla lub opalić za pomocą opalarki
Warzywa na wywar/rosół należy spalić z wierzchu w piekarniku ustawionym na funkcję grilla lub opalić za pomocą opalarkiFot. Jagna Niedzielska

Gdy warzywa i/lub mięso staną się miękkie (po ok. 30 min gotowania), mamy gotowy bulion. Jeśli zdecydujemy się serwować go z ugotowanym makaronem – rosół. Z biegiem czasu ubywa z garnka cieczy, odsłaniając kopę warzyw, z których przyrządziliśmy wywar. Co z nimi zrobić? Ugotowane warzywa to doskonały składnik na pasztet. Wystarczy dodać kombinację przypraw i wybrany przez siebie zagęszczacz, np.: ryż, który zostanie nam po obiedzie, kaszę jaglaną, ciecierzycę z bułką tartą, fasolę z bułką tarta lub fasolę i zmielone płatki owsiane. Jak zrobić pasztet z warzyw z rosołu? Poniżej znajdziecie przepis.

Przepis na pasztet #bezresztek

Pasztet #bezresztek
Pasztet #bezresztekFot. Jagna Niedzielska

Składniki na formę o wymiarach ok. 9 cm x 23 cm:

  • warzywa po rosole, ok. 4 średniej wielkości marchewki, 2 małe pietruszki, 1/2 małego selera, por (z bulionu wyjmij również ziele angielskie, czarny pieprz oraz liść laurowy)
  • 250 g ugotowanej ciecierzycy
  • 6 suszonych pomidorów
  • 2 ząbki czosnku, starte na tarce na drobnych oczkach
  • 2 łyżeczki pasty harrisa lub inny pikantny dodatek
  • 150g bułki tartej
  • sól himalajska

Przygotowanie:

  1. Warzywa po rosole wraz z ziołami i przyprawami zblenduj z ciecierzycą, pomidorami, czosnkiem i solą.
  2. Następnie dokładnie wymieszaj z bułką tartą. Sprawdź masę, czy nie potrzebuje więcej soli, jeśli nie - jest gotowa do zapieczenia.
  3. Formę wysmaruj olejem. Następnie przełóż do niej masę i dociśnij, wyrównując wierzch tak, żeby w środku nie było pęcherzyków powietrza. Wierzch pasztetu możesz wysmarować cienką warstwą oleju i podsypać odrobiną bułki tartej, słonecznikiem, pestkami dyni albo niepaloną kaszą gryczaną
  4. Piecz w piekarniku nagrzanym do 160 stopni Celsjusza przez 45 minut, w kąpieli wodnej (na blachę do pieczenia wlej wodę - do wysokości ok. 1 cm, a na niej ułóż formę z pasztetem; chodzi o to, by woda parowała przez cały czas pieczenia).

Rady:

  • Pamiętajcie, że warzywa po rosole możecie zamrozić i przygotować w odpowiednim dla siebie czasie. Można je w ten sposób przechowywać do trzech tygodni.
  • Do przygotowania wywaru użyjcie warzyw korzeniowych ze skórką. W skórze jest dużo smaku. Przed gotowaniem wystarczy wyszorować je szczotką do warzyw pod bieżącą wodą. Dobrze, żeby woda była możliwie jak najcieplejsza (na tyle, byście byli w stanie utrzymać pod nią dłonie).

Jeśli pasztet to nie jest coś, o czym marzy wasze podniebienie, mam dwie inne propozycje:

  • Jeśli chcecie uzyskać pastę do kanapek, wystarczy pominąć w powyższym przepisie krok z bułką tartą. Koniecznie przechowujcie ją w szklanym słoiku. Taka pasta przetrwa w lodówce około pięciu dni. Jeśli zalejecie ją 0,5 cm warstwą oliwy lub oleju, przetrwa nawet o kilka dni dłużej.
  • Gdy pasta wam się znudzi, zanim zostanie zjedzona, możecie ją wykorzystać do przygotowania lasagne. Użyjcie jej zamiast klasycznej warstwy beszamelu. Ciężki beszamelowy sos, to warstwa spulchniająca nasze brzuchy. Zamieniając ją na wersję warzywną, zmniejszamy również liczbę dostarczanych ciału kalorii.

Z resztek z rosołu możesz też przygotować smakowitą mięsną galaretę. Nasz przepis wideo poniżej:

Zobacz wideo

***

O Jagnie Niedzielskiej mówi się, że jest jedną z polskich twarzy idei "Zero Waste". Miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki - poradnika z ponad 90 przepisami kulinarnymi "Bez resztek". Prowadząca program "Bez reszty. Kuchnia zero waste" oraz współprowadząca "Widelcem po mapie". Na co dzień szefowa kuchni grupy kulinarnej Tygiel oraz firmy cateringowej. Jagna jest kreatorką smaków oraz docenianą kulinarną artystką - uwielbia, gdy w daniach mieszają się smaki, faktury i kolory, dlatego jej drugą specjalnością jest kuchnia hawajska, gdzie tradycyjne, rajskie przepisy łączą, między innymi, smaki Japonii, Chin, Tajlandii, Filipin czy Portugalii. W wolnych chwilach daje upust swojej artystycznej duszy, tworząc zaskakujący food design. Jej przepisy oraz zdjęcia publikowane pod hasłem "architektura kulinarna", znane są już w Berlinie, Francji, Czechach i w Stanach Zjednoczonych.

Jagna Niedzielska
Jagna NiedzielskaFot. Budzik Studio
Więcej o: