Tarcza antykryzysowa na niezapowiedziane wizyty. Jak zrobić marynowane warzywa? Podpowiada Jagna Niedzielska

Jagna Niedzielska
Pieczone warzywa w oleju doskonale sprawdzają się jako szybka przystawka, a zimą są łatwodostępnym przetworem o niesamowitym smaku i wielu walorach zdrowotnych. To właśnie latem najlepiej się za nie zabrać. Jak? Wszystko wyjaśniam.

Cześć, jestem Jagna Niedzielska. Możecie mnie kojarzyć z programu o niemarnowaniu żywności: "Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek" oraz jako współprowadzącą programu "Widelcem po mapie". Gotuję, doradzam i propaguję #zerowaste. Na łamach portalu haps.pl pokażę wam, jak gotować ze smakiem, ale tak, żeby niczego nie marnować. Zapraszam do mojej kuchni #bezresztek pełnej trików i patentów.

Pieczenie to doskonała metoda na podkreślenie smaków warzyw. Dlaczego? Nie wchłaniają nadmiaru tłuszczu w takim stopniu, jak podczas smażenia. Wysoka temperatura powoduje, że nadmiar wody w warzywach wyparowuje, a ich smak się wzmacnia. Stają się słodsze i bardziej wyraziste. Konsystencja jest mięsista. Niektóre z nich nabierają dodatkowych wartości odżywczych, na przykład pomidory podczas pieczenia wzbogacą się o likopen. To czerwony barwnik, który jest naturalnym przeciwutleniaczem.

Marynowane warzywa - idealne na szybką przystawkę i przetwory na zimę

Lato to doskonały czas, żeby warzywa doprawić i musnąć wysoką temperaturą. Warto do tej metody wybrać: kalafiory, bakłażany, pomidory, czosnek, grzyby, fasolkę szparagową, cukinie, papryki, patisony, pory oraz szparagi.

Tak przygotowane warzywa możemy zalać olejem i zachować je na cały rok w formie anitpasti, czyli włoskich przystawek. Upieczone warzywa nie wchłaniają nadmiaru tłuszczu, a w zamian za to doskonale marynują się i konserwują. Jeśli chcemy zachować te smaki na dłużej, słoiki należy zapasteryzować we wrzącej wodzie przez ok. 20 min. Zapewniam was, że takie warzywa wyciągnięte ze słoika w środku zimy sprawiają ogromną przyjemność.

Zobacz wideo Zobaczcie także: Pikle z awokado. Przepis na wspaniałą przystawkę w słoiku.

Pamiętajcie, że antipasti to tarcza antykryzysowa na wypadek niezapowiedzianej wizyty najbliższych. Gdy warzywa marynują się w zalewie olejowej, nie tracą swych walorów smakowych przez cały czas przechowywania. Antipasti mogą być wykorzystane od razu po przygotowaniu. W lodówce postoją nawet przez dwa tygodnie od otwarcia słoika.

Co z pozostałym olejem? Wybierzcie do marynowania olej rzepakowy lub oliwę, dzięki temu będziecie mogli użyć go do smażenia. To wartość dodana dla innych potraw, ponieważ taki tłuszcz jest aromatyzowany pieczonymi warzywami.

Jak się zabrać za marynowanie warzyw? Mam dla was kilka przepisów.

Jak się zabrać za marynowanie warzyw?Jak się zabrać za marynowanie warzyw? fot. Jagna Niedzielska

Pieczone warzywa psiankowate

Składniki:

  • Bakłażan
  • Pomidor
  • Czosnek
  • Suszony lub świeży tymianek
  • Sól
  • Olej rzepakowy

Przygotowanie:

  1. Bakłażana, pomidora oraz czosnek włóżcie do piekarnika nagrzanego do maksymalnej temperatury na opcję grill.
  2. Gdy skórka bakłażana będzie całkowicie czarna, wyjmijcie wszystko z piekarnika (po około 25 minutach).
  3. Z bakłażana, pomidora oraz czosnku ściągnijcie skórkę.
  4. Warzywa pokrójcie w mniejsze kawałki, dodajcie tymianek oraz sól, następnie włóżcie do słoika i zalejcie całość olejem.

Pieczony kalafior z liśćmi

Składniki:

  • Kalafior
  • Czerwona cebula
  • Ziarna kolendry
  • Płatki chilli
  • Sól
  • Olej

Przygotowanie:

  1. Kalafiora pokrójcie na cztery części, a cebulę obierzcie z łupiny, następnie całość wysmarujcie odrobiną oleju oraz oprószcie solą.
  2. Kalafiora oraz cebulę pieczcie w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, przez około 20 min.
  3. Upieczoną cebulę, kalafiora oraz liście kalafiora pokrójcie na mniejsze kawałki.
  4. Warzywa włóżcie do słoika, dodajcie ziarna kolendry oraz chilli, całość zalejcie olejem.

***

O Jagnie Niedzielskiej mówi się, że jest jedną z polskich twarzy idei zero waste. Miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki - poradnika z ponad 90 przepisami kulinarnymi "Bez resztek". Prowadząca program "Bez reszty. Kuchnia zero waste" oraz współprowadząca "Widelcem po mapie". Na co dzień szefowa kuchni grupy kulinarnej Tygiel oraz firmy cateringowej. Jagna jest kreatorką smaków oraz docenianą kulinarną artystką - uwielbia, gdy w daniach mieszają się smaki, faktury i kolory, dlatego jej drugą specjalnością jest kuchnia hawajska, gdzie tradycyjne, rajskie przepisy łączą, między innymi, smaki Japonii, Chin, Tajlandii, Filipin czy Portugalii. W wolnych chwilach daje upust swojej artystycznej duszy, tworząc zaskakujący food design. Jej przepisy oraz zdjęcia publikowane pod hasłem "architektura kulinarna", znane są już w Berlinie, Francji, Czechach i w Stanach Zjednoczonych.

Jagna NiedzielskaJagna Niedzielska Fot. Budzik Studio

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.