Gdzie wyrzucić zepsute jedzenie? Wiele osób wciąż popełnia duży błąd podczas segregacji żywności

Nie masz pewności, gdzie wyrzucić zepsute jedzenie? Sprawdź, w jaki sposób utylizować przeterminowaną żywność - produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Upewnij się, że pozbywasz się ich w prawidłowy sposób.

Przeterminowana żywność. Do jakiego pojemnika wyrzucać odpadki? 

Zepsute jedzenie często trafia do kosza, a następnie na wysypiska śmieci. Problem wyrzucania sporej ilości jedzenia stale się pogłębia. Wiele osób wciąż kupuje wszystkiego za dużo – więcej, niż jest w stanie zjeść. Z tego powodu, zakupione artykuły spożywcze, często ulegają przeterminowaniu. Warto wiedzieć, w jaki sposób utylizować zepsutą żywność – przeterminowane mięso, zgniłe owoce i warzywa, spleśniały chleb czy jogurt.

Niektóre odpadki spożywcze, których data ważności uległa przedawnieniu, mogą jeszcze zostać poddane recyklingowi, trafiając na kompostowanie. Zobacz, które produkty można wrzucać do pojemnika na bioodpady. Sprawdź też, co musisz wyrzucać do kosza na śmieci zmieszane.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucać przeterminowaną żywność: gdzie wyrzucać mięso, wędliny i inne produkty pochodzenia zwierzęcego?

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucać przeterminowaną żywność, sprawdź koniecznie, czy prawidłowo utylizujesz tego typu artykuły spożywcze.

Zepsute mięso, wędliny po dacie ważności, parówki, kiełbasy czy przeterminowany jogurt lub ser, powinny być wyrzucane do kontenerów na odpady zmieszane (czarny kosz na śmieci). Tego typu produkty spożywcze nie mogą trafić do kompostownika. Przed wyrzuceniem produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego należy jednak pamiętać o rozdzieleniu żywności z opakowaniem – szklanych słoiczków czy plastikowych pudełek (opakowania wyrzucaj do przeznaczonych na to kontenerów, w zależności od tego, z czego zostały wyprodukowane).

Zepsute jedzenie. Gdzie wyrzucać produkty roślinne?

Zdarza się, że w Twojej kuchni pojawia się zepsute jedzenie? Niektóre produkty spożywcze mogą jeszcze trafić do kompostownika, dlatego nie marnuj niepotrzebnie żywności i przekonaj się, jaka przeterminowana żywność może trafić do kontenera na bioodpady (brązowy pojemnik na śmieci). Dzięki temu pomożesz dbać o środowisko.

Zepsute i przeterminowane produkty pochodzenia roślinnego, które możesz wyrzucić do pojemnika na bioodpady, to:

  • - spleśniały i czerstwy chleb;
  • - przeterminowany ryż, kasze, mąkę czy makaron;
  • - przeterminowane przetwory owocowe i warzywne;
  • - zepsute owoce i warzywa.

Pamiętaj, że do pojemnika na bioodpady nie można wyrzucać produktów pochodzenia zwierzęcego (oprócz skorupek jaj)! Nigdy nie wyrzucaj też do niego opakowań po produktach, które się w nich znajdowały.

A co z przeterminowanymi słodyczami? Ciastkami, zepsutym ciastem, chipsami, czekoladą i cukierkami? Tego rodzaju produkty należy wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić paragon? Nie wyrzucaj paragonów do pojemników na papier! Jest jeden wyjątek

Więcej o: