Usuwanie kamienia z czajnika powinno odbywać się regularnie. Kamień osadzający się na dnie i ściankach naczynia, a w przypadku urządzeń elektrycznych często również na grzałce, to problem nie tylko estetyczny. Im grubsza warstwa kamienia znajduje się w czajniku, tym proces gotowania wody jest wolniejszy i kosztowniejszy, gdyż zwiększa się zużycie energii, niezależnie od tego, czy korzystamy z klasycznego czy elektrycznego czajnika. Ponadto woda zagotowana w zakamienionym czajniku często staje się mętna, a kamień może również wpłynąć na walory smakowe naszego ulubionego napoju. Nikogo nie trzeba więc chyba przekonywać, jak ważne jest regularne oczyszczanie czajnika z osadzającego się w nim kamienia. Sposobów jest wiele, warto więc wybrać najbardziej optymalny dla swoich potrzeb.
A zatem, czym usunąć kamień z czajnika? Gotowy preparat w saszetkach służący do odkamieniania czajników można kupić w sklepach z chemią gospodarczą. Produkty tego typu przeznaczone są zarówno do użytku domowego, jak i stosowania w profesjonalnych punktach gastronomicznych. W ich przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta podanych w ulotce, a także zachować szczególną ostrożność, by nikt z domowników przypadkiem nie wypił czyszczącego roztworu znajdującego się w czajniku. W tej sytuacji znacznie bezpieczniejsze wydają się domowe sposoby na usuwanie kamienia z czajnika. Większość z nich znana i stosowana była już przez nasze babcie, a o skuteczności tych metod warto przekonać się samemu.
Jednym ze sposobów na pozbycie się osadu z kamienia jest zastosowanie obierek z ziemniaków. Umyte łupiny należy wrzucić na dno czajnika, a następnie zalać je wodą i zagotować. Czynność tę warto powtórzyć kilkakrotnie, za każdym razem wymieniając obierki na świeże. Gdy kamień odejdzie od dna czajnika i jego ścianek całkowicie, należy czajnik przepłukać, a następnie zagotować w nim czystą wodę, którą wylejemy po przegotowaniu.
Do odkamienienia czajnika można też użyć tabletek do czyszczenia protez, jeśli akurat takimi dysponujemy. Do czajnika z wodą wystarczy wrzucić 2-3 takie tabletki i odstawić na kilka godzin. Następnie trzeba dokładnie wypłukać czajnik, zagotować w nim porcję czystej wody i wylać ją po zagotowaniu.
Inne substancje, które zwykle posiadamy w domu, a którymi można skutecznie usunąć kamień z czajnika, to:
Wiele osób zastanawia się, jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego. Wiemy już, że wcale nie trzeba biec do sklepu po specjalny odkamieniacz. Substancją, którą większość z nas posiada w domu, a która jest zagorzałym wrogiem zakamienionych czajników i garnków, jest ocet spirytusowy. Wystarczy wlać do czajnika szklankę octu i pół szklanki wody, a następnie roztwór zagotować i pozostawić w czajniku na około godzinę. Niestety, ten sposób ma jedną wadę: charakterystyczny, ostry i nieprzyjemny zapach, który pozostanie również w naczyniu. Dlatego też po zastosowaniu octu czajnik należy bardzo dokładnie wypłukać, a następnie zagotować w nim czystą wodę. Może być konieczne kilkukrotne powtórzenie tej czynności - za każdym razem należy wylać z czajnika zagotowaną wodę i wlać doń świeżą.
Równie skuteczna w odkamienianiu czajnika elektrycznego okaże się soda oczyszczona. Wystarczy wsypać kilka łyżek produktu do czajnika i odstawić na kilkanaście minut, a następnie wypłukać czajnik. Jednak i w tym przypadku po przeprowadzeniu odkamieniania trzeba będzie się pozbyć charakterystycznego zapachu. Dlatego po dokładnym umyciu czajnika trzeba w nim kilkukrotnie zagotować czystą wodę, każdorazowo ją wylewając i nalewając świeżą.
A jak usunąć kamień z czajnika kwaskiem cytrynowym? Ta metoda jest nie tylko skuteczna, ale też nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu, jak w przypadku octu czy sody oczyszczonej. Torebkę kwasku cytrynowego należy wsypać do czajnika, zalać wodą i zagotować. Roztwór w czajniku należy pozostawić na co najmniej trzy godziny, a najlepiej na całą noc. Następnie płyn z naczynia wylewamy, czajnik płuczemy i gotujemy w nim wodę kilka razy, za każdym razem wylewając zagotowaną i zastępując ją świeżą wodą.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić słoiki z zepsutymi przetworami lub inną zawartością? Wiele osób popełnia duży błąd