Segregacja śmieci, choć obowiązuje w Polsce już od dawna, wciąż wielu osobom przysparza kłopotów. Jest bowiem szereg odpadów, które można uznać za problematyczne. Choć wydaje nam się, że doskonale wiemy, do którego pojemnika powinny trafić, wybieramy źle. Zasady dotyczące niektórych śmieci są bowiem bardzo szczegółowe i precyzyjne. Chodzi zarówno o materiały, z których są wykonane, jak i np. o ewentualne zabrudzenie.
Tak jest chociażby z opakowaniami kartonowymi. Choć słowo "karton" sugeruje, że powinny zostać wyrzucone do pojemnika na papier, nie zawsze tak jest. Kiedy powinniśmy wybrać inny kosz?
Do takich odpadów problematycznych można zaliczyć te, które w naszych kuchniach pojawiają się bardzo często - kartony po mleku oraz kartony po sokach. Oba należą do tzw. odpadów wielomateriałowych, czyli zrobionych z więcej niż jednego materiału. Może to być np. papier, tworzywo sztuczne lub aluminium. Kartony na te napoje pokryte są w środku folią i warstwą plastiku, by nie przeciekały. Nie da się ich oddzielić od siebie ręcznie, ale nadają się do recyklingu, więc powinny być wyrzucane do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Wybór odpowiedniego kontenera sprawi, że recykling będzie możliwy, a nasz kraj bardziej ekologiczny. Zakrętki plastikowe, którymi zakręcane są kartony po mleku i kartony po soku też muszą trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Kolejnym kłopotliwym odpadem jest karton po pizzy. Wszystko zależy od tego, jak wygląda. Choć zazwyczaj jest wykonany z jednego materiału, to tutaj sprawę komplikuje ewentualne zabrudzenie. Brudny i zatłuszczony papier nie nadaje się bowiem do recyklingu i wtedy powinien trafić do pojemnika na śmieci zmieszane. Jeśli jednak karton jest czysty, należy wyrzucić go do kontenera na papier.
Inne kartonowe pudełka, jak np. po meblach, butach, sprzęcie RTV i AGD, jeśli są wykonane tylko z tektury i są czyste oraz suche, należy wyrzucać do pojemnika na papier. Gdy w środku są inne elementy zabezpieczające, np. folia bąbelkowa lub styropian opakowaniowy, trzeba wyjąć je z pudełka i wyrzucić do przypisanych im pojemników. Zarówno w przypadku folii bąbelkowej, jak i styropianu będzie to pojemnik na tworzywa sztuczne i metale. Należy jednak dodać, że gdy styropian jest zatłuszczony lub brudny po jedzeniu na wynos, powinien zostać wyrzucony do odpadów zmieszanych.