Nie segregujesz? Lepiej zacznij. W Polsce wejdą nowe zasady, do których trzeba będzie się przyzwyczaić

Z początkiem 2025 roku wprowadzony zostanie nowy system kaucyjny dostosowany do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Zmiana dotyczy unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Puste opakowania po butelkach z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję.

Jak wynika z badań Conversio, przygotowanych na zlecenie Fundacji PlasticsEurope Polska "odpady z tworzyw sztucznych stanowią w Polsce prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych i tylko 1/4 z nich jest zbierana w sposób selektywny". Aktualnie opakowania, które w przyszłym roku zostaną objęte kaucją, zabierane są wraz z innymi odpadami. Nowe rozwiązanie ma zachęcić do większego segregowania śmieci, co pozwoli recyklingować więcej odpadów i zmniejszy poziom zanieczyszczenia środowiska.

Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej

Na czym będzie polegać system kaucyjny

Wszystkie butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów np. po sokach czy wodzie butelkowanej, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra od 1 stycznia 2025 roku zostaną objęte systemem kaucyjnym. Zużyte opakowania zobowiązane będą przyjmować duże sklepy o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych. Mniejsze sklepy, jeśli wykażą inicjatywę, również będą mogły przystąpić do systemu, dobrowolnie.

Do kupowanych produktów zostanie doliczona kaucja, która jest na ten moment konsultowana z branżą spożywczą. W Europie kaucja waha się między 50 gr a 1 zł. Wysokość kaucji zostanie określona w rozporządzeniu. Ważnym czynnikiem będzie fakt, że aby odebrać kaucję, nie trzeba będzie okazywać paragonu na potwierdzenie wcześniejszego zakupy produktu w sklepie.

Jak informuje wiceprezes zarządu Krajowego Systemu Kaucyjnego ZWROTKA S.A., Krzysztof Hornicki: "Jesteśmy gotowi, żeby ten system uruchomić, zbierać i przekazywać do recyklingu opakowania po napojach. […] wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce od 2025 r. jest jak najbardziej możliwe. Wielość operatorów zapobiegnie monopolizacji rynku, a tym samym system będzie konkurencyjny, ponieważ jego uczestnicy będą mieli możliwość wyboru lub zmiany partnera biznesowego w tym zakresie."

Nadchodząca zmiana będzie skutkować znaczną zmianom nawyków. Według Łukasza Łyżwy, prezesa SRS Group. "System kaucyjny jest zupełnie nowym rozwiązaniem i konsument będzie musiał się przyzwyczaić, że jak kupił napój, to będzie musiał wrócić do sklepu i puszkę oddać, aby otrzymać kaucję, za którą wcześniej zapłacił."

Więcej o: