• Link został skopiowany

Gdzie wyrzucić styropianowe opakowanie po jedzeniu? Mało kto pamięta i robi to dobrze

Styropian to tworzywo sztuczne, więc wydawać by się mogło, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest prosta. Tymczasem nie zawsze ten odpad nadaje się do żółtego pojemnika. Wszystko bowiem zależy od tego, do czego był przeznaczony i w jakim jest stanie.
Gdzie wyrzucić styropian?
DeawSS / Shutterstock

Segregacja śmieci, choć obowiązuje w Polsce już od dłuższego czasu, nadal nie zawsze jest jasna. O ile raczej nie mamy problemu z wyborem odpowiedniego kontenera dla aluminiowej puszki po napoju czy szklanej butelki, o tyle jest naprawdę sporo przedmiotów, nad którymi wciąż się głowimy. Z pewnością można zaliczyć do nich również styropian.

Zobacz wideo 25 lat więzienia za zbrodnie środowiskowe? "To da efekt mrożący"

Gdzie wyrzucić styropian? Do innego pojemnika czysty, do innego tłusty

Z pozoru może się wydawać, że sprawa jest prosta. W końcu styropian to tworzywo sztuczne, więc powinien trafić do pojemnika żółtego, który przeznaczony jest właśnie na takie odpady oraz metale. Rzeczywiście w niektórych sytuacjach będzie to dobry wybór, ale nie zawsze.

Zacznijmy więc od najprostszego. Styropian opakowaniowy, o ile jest czysty, powinien zostać wyrzucony do kontenera żółtego - na metale i tworzywa sztuczne. Tacki styropianowe - np. po warzywach i mięsie - także należy umieścić w tym pojemniku. Inaczej sprawa wygląda, jeśli opakowanie jest ubrudzone tłuszczem lub resztkami jedzenia (np. wziętego na wynos z restauracji). Wówczas jego miejsce jest w pojemniku czarnym, czyli na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany? Z nim sprawa jest skomplikowana

Jeszcze inaczej jest, gdy musimy wyrzucić styropian budowlany. Jest to bowiem odpad spoza systemu odpadów komunalnych. Należy w związku z tym zgłosić się do odpowiedniej firmy, która zajmuje się ich odbiorem i gospodarowaniem. Gdy robimy duży, generalny remont, trzeba w takim miejscu zamówić na własny koszt kontener, do którego trafią te odpady. Później przedstawiciele firmy w umówionym terminie go odbiorą.

W przypadku niewielkich prac remontowych odpady budowlane można zawieźć do PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy punkty nie przyjmują: papy, styropianu budowlanego i materiałów, które zawierają azbest.

Więcej o: