Grillowanie to sposób obróbki termicznej, który sprzyja wydobywaniu smaków nie tylko z potraw mięsnych, ryb lub owoców morza. Dzięki opiekaniu na ruszcie, wiele warzyw zyskuje nieznany dotąd, wielowymiarowy aromat i smak oraz soczystość lub kremowość. Najchętniej wybierane są warzywa takie, jak:
Oprócz popularnych warzyw na grilla można zdecydować się na te niestandardowe, zaskakujące. Na ruszt można włożyć również młodą kapustę lub cykorię przecięte na pół lub ćwiartki. Brązowawa skórka nada im wyrazistości i przyjemnej, lekko orzechowej goryczki. Na grillu można także przyrządzić bób z odrobiną ziół i oliwy oraz fasolkę szparagową z dodatkiem masła.
Zobacz także pomysły na to, co podać na grilla dla wegetarian.
Chociaż mrożonych warzyw nie powinno się układać bezpośrednio na ruszcie, warto wykorzystać mrożonki do przygotowywania dań roślinnych z dodatkiem masła, oliwy lub marynaty. Dowolne warzywa mrożone solo, w duecie czy tercecie (np. kalafior, brokuł i marchewka) lub mieszanki na patelnię wystarczy zawinąć w folię aluminiową. Najlepiej dodać do środka marynatę lub oliwę z oliwek, masło oraz wybrane przyprawy (zioła, czosnek, ostrą paprykę, curry, sok z cytryny, sos sojowy), aby zyskać nie tylko aromatyczne danie. Z grillowania powstanie w ten sposób również pełen smaków sos do maczania pieczywa lub mięsa.
Aby wykorzystać mrożonki, można posłużyć się sposobem, który jest konieczny przy twardych, świeżych warzywach, czyli wstępnym obgotowywaniem. Wystarczy kilka minut, aby móc ułożyć mrożone warzywa na ruszcie lub użyć ich do wykonania szaszłyków. Można także wykorzystać tacki aluminiowe, na których rozsypać można nawet mieszankę przeznaczoną na patelnię. To jedna z zalet mrożonek. Do wyboru mamy nie tylko warzywa krojone lub mini, ale też dobrze dobrane kompozycje, stanowiące tak naprawdę gotowe dania.
Sposoby na mrożonki z grilla
Warzywa z grilla świetnie smakują solo, skropione odrobiną oliwy z oliwek, ale ich smak można też podkręcić odpowiednią marynatą. Poleca się je zwłaszcza przy warzywach, które tracą kolor lub ciemnieją po czasie. W tym wypadku przydatne będą mieszanki z dodatkiem soku z cytryny. Jakie jeszcze aromaty mogą wzbogacić dania warzywne z grilla?
Dobrze grillowane warzywa powinny być miękkie i kremowe lub podane al dente, czyli przyjemnie chrupkie. Zdarza się jednak, że są jednocześnie surowe i przypalone z wierzchu. Aby tego uniknąć, należy trzymać się kilku zasad grillowania. Najlepszym sposobem jest pokrojenie twardych warzyw w talarki lub słupki, co przyspieszy obróbkę. Jeszcze większą pewność da wstępne obgotowanie. Dzięki niemu na ruszcie mogą zostać ułożone większe kawałki. Warto też wykorzystać oliwę lub masło do zabezpieczenia warzyw przed przypaleniem.
Kalafior z grilla z pesto i parmezanem
Składniki:
Niezależnie od tego, czy kalafior jest świeży, czy mrożony, należy go lekko obgotować w osolonej wodzie. W tym czasie, przy pomocy blendera, przygotowujemy pesto z bazylii, oliwy, orzeszków i soli. Różyczki obtaczamy w pesto i umieszczamy na tacce grillowej lub rozłożonej folii aluminiowej. Można je też zawinąć. Grillujemy do uzyskania konsystencji al dente i posypujemy parmezanem. Grillujemy jeszcze 1-2 minuty.
Mini marchewka z grilla z miodem i cynamonem
Składniki:
Młode marchewki lub te typu mini obgotowujemy w osolonej wodzie przez około 3-5 minut i zawijamy w folię, dodając masło, sos sojowy i cynamon. Tuż przed zdjęciem z grilla dodajemy miód oraz grillujemy ser przez około 3 minuty.
Leczo z grilla
Składniki:
Wszystkie składniki na leczo umieszczamy w dobrze zawiniętych paczuszkach z folii. Powinny one być tak zawinięte, aby nie wyciekał sos (najlepiej skierować wszystkie rogi kwadratu z folii do góry i zakręcić).
Grillowana sałatka grecka
Składniki:
Przygotowujemy paczuszki jak w przypadku leczo i wsypujemy porcje mieszanki greckiej i cebulę w piórkach. Skrapiamy oliwą i grillujemy ok. 10 minut. Do każdej paczuszki dokładamy plaster fety i gałązkę tymianku, podlewany oliwą. Grillujemy jeszcze około 5 minut.
Fasolka szparagowa z grilla
Składniki:
Fasolkę gotujemy 3 minuty w osolonej wodzie. Kilka strączków i tymianek zawijamy w boczek i układamy na tacce. Grillujemy do miękkości.