Święta Wielkanocne to w kulturze chrześcijańskiej czas ogromnej radości. W większości krajów z tej okazji – po okresie postnym – szykuje się ogromne uczty z suto zastawionym stołem. Czy znajduje się na nich miejsce dla wieprzowiny? Jak najbardziej! Typowo niemieckim przysmakiem wielkanocnym jest przypominający tatara, hackepeter. Robi się go z surowego mięsa wieprzowego, cebuli, świeżej papryki i siekanej natki pietruszki. W austriackich domach nie może zabraknąć wiedeńskiej szynki wielkanocnej, czyli solidnego kawałka mięsa wieprzowego zapiekanego w cieście z mąki żytniej. W niektórych regionach Portugalii można skosztować leitão – młodego prosiaka pieczonego z pomarańczami. Natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych częstują rodzinę szynką wieprzową w glazurze ze śliwek kalifornijskich. Jak widać nie tylko Polacy ukochali sobie wieprzowinę. Nic dziwnego! Mięso wieprzowe wyróżnia nie tylko doskonały smak i aromat, ale także szybkość przygotowania nawet pozornie skomplikowanych świątecznych rarytasów. Dla przykładu: szynka upiecze się już w półtorej godziny, a schab wieprzowy nie potrzebuje więcej niż godziny w piekarniku, by był kruchy i pyszny.
O polskiej kuchni godzinami mogą opowiadać Jakub i Gaja Kuroniowie, ambasadorowie IV edycji kampanii „Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje". Rodzeństwo hołduje rodzimej tradycji i serwuje wieprzowe smakołyki u siebie w domu. Kuba, zapytany o ulubione polskie mięso na Wielkanoc od razu wskazuje wieprzowinę. Z okazji Świąt zdarza mu się nawet samemu przygotować w domu wędliny, korzystając z wędzarki, którą kupił jeszcze tata kucharza. Oprócz domowych wędlin czy białej kiełbasy na wielkanocnym stole Jakuba Kuronia nie może zabraknąć też żuru na wywarze z wędzonych żeberek wieprzowych i białej kiełbasy.
Czy wieprzowina w Wielkanoc bryluje tylko na polskim stole? Sprawdźmy!
Żurek na wędzonym żeberku z chipsem z boczku Kuby Kuronia
Składniki:
Czy wieprzowina w Wielkanoc bryluje tylko na polskim stole? Sprawdźmy!
Sposób przygotowania:
Wlej wodę do garnka. Dodaj pokrojone na mniejsze kawałki żeberka, białą kiełbasę, starte warzywa (marchew, pietruszka, seler) oraz liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie kiełbasę wyjmij, ostudź i pokrój w plasterki.
Na patelni rozgrzej olej. Podsmaż cebulę pokrojoną w kostkę. Pod koniec smażenia dodaj posiekany czosnek oraz majeranek, smaż jeszcze 1 minutę na małym ogniu. Do gotującego się wywaru dodaj podsmażoną zawartość patelni, pokrojoną kiełbasę oraz ziemniaki pokrojone w kostkę. Po około 15 minutach, kiedy ziemniaki zmiękną dodaj żytni zakwas, chrzan i śmietankę. Podgrzej żurek aż zacznie lekko bulgotać, ale już nie gotuj.
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Plastry boczku wędzonego połóż na kratce do pieczenia i piecz około 10 minut, aż będzie chrupiący.
Żurek podawaj z jajkiem na twardo i czipsem z boczku.
Z kolei młodsza siostra Jakuba, Gaja nie byłby sobą, gdyby do tradycyjnej kuchni polskiej nie przemyciła swoich innowacji. Chętnie sięga po smaki inspirowane podróżami po świecie, sprytnie łącząc je z polskimi produktami. Jednym z nich jest na przykład podpatrzona w kuchni włoskiej tradycyjna porchetta, czyli rolada z boczku wieprzowego z aromatycznym farszem. Taka pieczeń to nie lada gratka dla każdego miłośnika mięsa wieprzowego. Miękka, soczysta, po prostu palce lizać! Wypróbuj!
Czy wieprzowina w Wielkanoc bryluje tylko na polskim stole? Sprawdźmy!
Porchetta wielkanocna według Gai Kuroń
Składniki:
Sposób przygotowania:
Najlepszy do rolowania będzie cienki kawałek boczku o w miarę regularnym, prostokątnym kształcie. Ja wybrałem boczek poprzerastany tłuszczykiem o wadze około 1,5 kg, choć nieco większy lub mniejszy też się świetnie sprawdzi. Bez wątpienia gruby kawałek mięsa trudniej będzie się rolował, dlatego warto poprosić rzeźnika o boczek przeznaczony do tego celu. Dobry fachowiec usunie kości i odpowiednio przytnie płat mięsa.
Na początku z musztardy, utartego czosnku, tymianku, szałwii, rozmarynu oraz soli i pieprzu przygotuj pastę. Płat mięsa rozłóż na desce do krojenia mięsem do dołu i ostrym nożem natnij skórę w kratkę. Następnie obróć boczek i natrzyj całą powierzchnię wcześniej przygotowaną pastą. Ciasno zroluj boczek. Dodatkowo warto w kilku miejscach związać roladę przy pomocy sznurka kuchennego. Jest to ważna czynność, dzięki temu boczek po upieczeniu będzie się ładnie kroił.
Następnie roladę dopraw solą i pieprzem oraz pozostałą pastą. Boczek zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki aż na 24 godziny!
Piecz w 180°C przez 90 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 150°C i piecz dodatkowe 90 minut.
Życzymy Państwu rodzinnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Po więcej przepisów z polskiego mięsa wieprzowego zapraszamy na stronę pewnejestjedno.pl
_____
Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.