Dobrze rozpalony grill to podstawa do odpowiedniego przygotowywania jedzenia. Przedstawiamy wam kilka wskazówek na to, jak to zrobić, by cieszyć się znakomitymi potrawami i uniknąć nerwów.
Najczęstszym materiałem używanym przy rozpalaniu grilla jest węgiel drzewny lub brykiet. Węgiel jest tańszy i łatwiej się go rozpala, brykiet zaś dłużej utrzymuje żar i pali się bardziej równomiernie.
Drewno nadaje potrawom niepowtarzalnego aromatu. Jego rozpalenie jest jednak nieco bardziej problematyczne. Należy bowiem wewnątrz grilla zrobić małe ognisko i uzbroić się w cierpliwość, bo musi się ono wypalić, zwęglić i nieco przygasnąć, aby powstał żar dobry do grillowania.
Popularnymi podpałkami są te w płynie i w kostce. Pierwsze są bardzo wygodne w użyciu, bo wystarczy spryskać płynem węgle i je podpalić. Zanim ułożymy ruszt na grillu, należy upewnić się, że jest mocno rozpalony i podpałka się wypaliła. W przeciwnym razie substancje w niej zawarte mogą dostać się do jedzenia.
Jest kilka rodzajów podpałki w kostce, między innymi z płyty wiórowej i z wełny drzewnej. Pierwsza jest krucha i umożliwia rozłożenie jej w kilku miejscach grilla jednocześnie, dzięki czemu rozpalimy go szybciej. Druga charakteryzuje się długim paleniem, więc ułatwia rozpalenie węgielków nawet w trudnych warunkach. Oba te rodzaje można stosować bez obawy, że substancje toksyczne osiądą na jedzeniu.
Nie musimy jednak wybierać się do sklepu, by zaopatrzyć się w podpałkę. Świetnie sprawdzą się w tej roli wysuszone szyszki, które długo się palą. Innym przydatnym materiałem są wiórki z suchego drewna albo skrawki materiałów. Oczywiście należy upewnić się, że są to naturalne tkaniny.
Sposobów rozpalania grilla jest wiele i na pewno każdy doświadczony działkowicz ma swój ulubiony i sprawdzony. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Dzięki kilku powyższym wskazówkom na pewno unikniecie spalonej karkówki i zszarganych nerwów. Miłego odpoczynku!
Zobacz również:
Sałatki na grilla, czyli co do kiełbasy i karkówki
Karkówka z grilla, czyli stały element wyjazdów na działkę
Grillowanie jest niezdrowe, ale i tak z niego nie zrezygnujemy. Co robić, by szkodziło mniej?