Powszechnie docenianymi zaletami grilla gazowego są szybki czas rozgrzewania, łatwa regulacja temperatury i równie łatwy sposób użytkowania. Na korzyść grilla gazowego działa również fakt, że dzięki kontroli stopnia nagrzania można zminimalizować ryzyko powstawania substancji rakotwórczych, takich jak aminy heterocykliczne (HCA) i węglowodory aromatyczne wielopierścieniowe (PAH), tworzących się przy spalaniu tłuszczu.
Grill węglowy z kolei często jest doceniany ze względu na charakterystyczny dymny zapach potraw. Wiążą się z nim jednak pewne trudności, jak chociażby trudniejsza kontrola temperatury i dłuższy czas przygotowania. To z kolei przekłada się na wyższe ryzyko powstawania niekorzystnych substancji z powodu bezpośredniego kontaktu żywności z ogniem i dymem.
Porównajmy oba te rodzaje grilla: "zdrowszym" wyborem wydaje się grill gazowy (lub grill elektryczny, który działa na dość podobnej zasadzie). Dla zdrowia znaczenie mają nie tylko sposób przygotowania i pieczenia potraw (nie zaleca się ich przypalania!) - należy również pamiętać, że grill powinien być regularnie czyszczony.
Wybudowanie grilla ogrodowego jest satysfakcjonującym i w gruncie rzeczy wcale nie takim trudnym zadaniem. Przed rozpoczęciem prac warto jednak zadbać o dwie rzeczy. Po pierwsze, należy wybrać bezpieczne i stabilne miejsce, w którym stanie. Druga kwestia to pozwolenie - w niektórych przypadkach budowa grilla może wymagać jego uzyskania ze względu na lokalne przepisy budowlane.
Do budowy grilla ogrodowego przydadzą się przede wszystkim cegły lub pustaki, które są odporne na wysoką temperaturę. Ponadto warto przygotować beton lub ogniotrwałą zaprawę, ruszt grillowy, metalową kratkę na węgiel, a także nieodzowne narzędzia (łopata, poziomica, kielnia, mieszarka do zaprawy).
Prace dobrze jest rozpocząć od wykopania fundamentów na około 10 cm głębokości, do których należy wylać beton i pozostawić do wyschnięcia. Później układamy pierwszą warstwę cegieł i przy pomocy poziomicy sprawdzamy, czy jest równa. Między nimi stosujemy ogniotrwałą zaprawę. Następnie dokładamy kolejne warstwy i co jakiś czas wstawiamy metalowe pręty dla wzmocnienia. W trakcie warto pamiętać o zostawieniu miejsca na ruszt i kratkę, a także otwory wentylacyjne w dolnej części grilla.
Wiszący grill, którego "sercem" jest beczka, to jeden z niekonwencjonalnych pomysłów na stworzenie ciekawego miejsca w ogrodzie. Do tego celu, oprócz metalowej beczki, przydatne będą mocny łańcuch lub stalowy drut, ruszt, farba odporna na wysokie temperatury, a także podstawowe narzędzia jak wiertarka, szlifierka czy rękawice ochronne.
Prace rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia beczki i przecięcia jej na pół. W dolnej części wykonujemy kilka otworów wentylacyjnych, a zewnętrzną ścianę opcjonalnie malujemy na wybrany kolor. Następnie montujemy ruszt w pożądanym miejscu i przygotowujemy cztery punkty zaczepienia, rozmieszczone wokół obwodu beczki. Przez każdy z nich przewlekamy łańcuch lub drut, łącząc go na górze. Konstrukcję zawieszamy na stabilnym haku.
Zarówno w przypadku grilla gazowego, jak i węglowego należy poczekać, aż całkowicie ostygnie. Następnie dokładnie usuwamy pozostałości z poprzedniego grillowania przy użyciu szczotki, szufelki lub innego narzędzia. Później zdejmujemy ruszt i skrupulatnie czyścimy wewnętrzną część grilla. Jeśli posiada on rynny spustowe lub kubki na tłuszcz, również musimy zadbać o ich czystość. W przypadku grilla gazowego, co jakiś czas należy zadbać o stan elementów doprowadzających gaz.
A czego używać do czyszczenia grilla? Poza szczotką, szufelką czy skrobaczką, zdecydowanie przydatne będą specjalne płyny do czyszczenia, które pomagają usuwać tłuszcz, sadzę i inne zanieczyszczenia. W sklepach bez problemu znajdziemy skuteczne preparaty do takich zabrudzeń. Opcjonalnie można użyć mieszanki wody z octem, który jest naturalnym zamiennikiem gotowych środków.