Grill węglowy, a może jednak gazowy? Sprawdzamy, który jest zdrowszy [PORADNIK]

Majówka to początek sezonu grillowego, a więc czas relaksu i wypoczynku na łonie natury w towarzystwie znajomych lub bliskich. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o niezbędny sprzęt, jakim może być grill węglowy. Jak go wybrać i czy warto zamiast niego zaopatrzyć się w grill gazowy? Podpowiadamy.

Grill gazowy czy węglowy - który zdrowszy?

Zwykło się mówić, że tradycyjne grillowanie powinno się odbywać na grillu węglowym. Dzięki niemu można uzyskać charakterystyczny, wędzony aromat potraw, co dla wielu osób jest sprawą pierwszorzędną. Biorąc jednak pod uwagę kwestie związane ze zdrowiem, lepszym rozwiązaniem jest grill gazowy.

Spalanie węgla drzewnego wydziela więcej związków aromatycznych. W przypadku przypalania mięsa wytwarzane są aminy i węglowodory aromatyczne. Dodatkowo węgiel drzewny wydziela więcej dymu i substancji smolistych, które mogą mieć negatywny wpływ na układ oddechowy.

Jeśli więc zastanawiamy się jaki grill wybrać - gazowy czy węglowy, za zdrowszą opcję uznaje się grille gazowe, głównie ze względu na niższą emisję substancji rakotwórczych i smolistych. Jednakże kluczowe znaczenie ma również sposób przygotowania i grillowania potraw. Ważne jest, by cieszyć się grillowaniem w sposób, który minimalizuje potencjalne ryzyko dla zdrowia, bez względu na wybraną metodę.

Jaki grill węglowy kupić?

Wybór grilla powinien być uzależniony m.in. od dostępnej przestrzeni do grillowania. Inny model należy wybrać w przypadku grillowania w małym ogródku, a w przypadku większych przestrzeni lepszym rozwiązaniem będą modele posiadające np. dwa ruszty. Ważny jest również materiał wykonania. Najpopularniejsze to stal nierdzewna i żeliwo. Grille wykonane z pierwszego z materiałów zapewniają trwałość i odporność na korozję, ale za to mogą być droższe. Drugie natomiast doskonale zatrzymują ciepło, choć wymagają więcej konserwacji.

Przy wyborze grilla warto też zwracać uwagę na jego mobilność. Jeśli planujemy przemieszczać grill, dobrze jest wybrać mniejszy model, najlepiej z kółkami. Istotne mogą być również dodatkowe funkcje, takie jak termometr czy boczne półki. Na rynku bez problemu można znaleźć mnóstwo modeli, wśród których z pewnością znajdą się takie, które zaspokoją potrzeby każdego użytkującego.

Jaki grill węglowy do 200 zł?

Jeśli jednak szukamy standardowego, posiadającego podstawowe funkcjonalności grilla węglowego do kwoty 200 zł, powinniśmy udać się do którejś z dużych sieci handlowych. W sezonie grillowym w ofercie wielu marketów dostępne są różnego rodzaju modele, wśród których bez problemu znajdziemy grill, który spełni wszystkie podstawowe oczekiwania.

Grill węglowy - jak zrobić?

Do samodzielnego wykonania grilla węglowego przyda się duża metalowa beczka, metalowa siatka jako ruszt, narzędzia do cięcia metalu, wiertarka z zestawem wierteł do metalu i żaroodporna farba. Opcjonalnie, jeśli zamierzamy dodać kilka funkcjonalności, przydadzą się również metalowe wieszaki i zawiasy.

Jak zatem zrobić grill węglowy? Oto prosta instrukcja:

  1. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia beczki z wszelkich resztek substancji. Następnie oznaczamy i wycinamy w niej otwory na wentylację w dolnej części, używając wiertarki i szlifierki.
  2. W górnej części beczki mocujemy metalową siatkę jako ruszt. Jeśli plan zakłada zamykaną wersję grilla, montujemy również zawiasy do pokrywy, a na zewnątrz uchwyty do przenoszenia.
  3. Na koniec warto pomalować grill farbą żaroodporną, która będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.
Więcej o: