Śniadanie wielkanocne spożywane jest w polskich domach w niedzielny poranek. Czasem siada się do niego wcześniej, czasem później, ale w menu bardzo często powtarzają się te same potrawy. Dominuje tu wciąż tradycyjne podejście, gdzie na stole pojawiają się żurek, jaja z majonezem i słodkie mazurki, ale coraz częściej przyrządza się potrawy bardziej wykwintne. Wówczas żurek może zastąpić zupa krem z pora, tłuste sałatki pojawią się w wersji light, zaś jajka będą faszerowane nie pieczarkami, ale awokado. Która opcja jest lepsza? Nie da się tego rozstrzygnąć i każdy powinien zdecydować sam. My przedstawiamy menu w bardziej tradycyjnej wersji.
Co zjeść na śniadanie wielkanocne? Z pewnością nie może zabraknąć pokarmów, które dzień wcześniej były poświęcone. W koszyczku znalazły się m.in. jaja, kiełbasa, mięso, chleb, ser biały, kawałek babki i inne jeszcze produkty spożywcze. Oczywiście każdego powinno się przynajmniej spróbować.
Co na śniadanie wielkanocne? Oczywiście posiłek zaczyna się od zupy. Najczęściej jest to żurek robiony na zakwasie żytnim lub barszcz biały. Obie zupy o kwaśnym posmaku podaje się z jajami, białym serem i wędzonym mięsem (żeberkami, kiełbasą). Dania te są gęste i bardzo często doprawia się je chrzanem. Zwłaszcza żurek można w bardzo elegancki i smakowity sposób podawać w chlebku. Można się też spotkać z żurkiem przygotowywanym w wersji wegetariańskiej. Wówczas mięsa zastępowane są np. przez boczniaki i wędzone tofu lub tempeh.
Jakie dania przygotować na śniadanie wielkanocne? Menu główne i ciasta także tworzone są zwykle z tradycyjnych potraw. Nie może zabraknąć sałatki jarzynowej z majonezem i faszerowanych jajek. Ostatnie mogą być przyrządzone z pieczarkami lub szynką. Jaja są zresztą głównym składnikiem przynajmniej kilku potraw. Mogą być podawane z sosem tatarskim, ale też np. z domowym majonezem, zielonym groszkiem i serem. Na stole często gości też pieczona biała kiełbasa i pasztet domowej roboty.
Nieco bardziej wyszukane są roladki z łososiem lub szynką w różnych odmianach (np. szpinakowej). Typowo wielkanocnymi potrawami mogą być także szynka w galarecie, pieczeń z białej kiełbasy czy pieczony schab z morelami. Słodycze to przede wszystkim babki piaskowe w różnych wariantach, słodkie mazurki (np. z kajmakiem) i oczywiście serniki.
W jaki sposób przygotować niezapomniane menu na śniadanie wielkanocne? Potrawy regionalne mogą być ciekawym akcentem na świątecznym stole. Na jakie dania warto postawić? W poszczególnych regionach kraju jada się np.:
Zobacz też: Jajka z chrzanem w towarzystwie pysznych dodatków. Proste przepisy