Co powinna zawierać święconka wielkanocna? Podajemy produkty
Co powinna zawierać święconka wielkanocna? Jak powszechnie wiadomo, Wielka Sobota to wyjątkowy czas dla katolików, w którym święci się pokarmy, spożywane później podczas wielkanocnego śniadania. Co zatem powinno znaleźć się w tradycyjnej święconce i jaką symbolikę posiadają konkretne produkty? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.
Zobacz wideo Jajka z farszem z awokado - lżejsza wersja świąt
Co włożyć do święconki? Lista produktów
Co włożyć do święconki? Oto lista produktów:
- Jajka są symbolem życia i płodności. Nawiązują do Zmartwychwstania Chrystusa. Jajka można dowolnie farbować i zdobić lub po prostu włożyć po ugotowaniu.
- Chleb jest symbolem ciała Chrystusa. Zapewnia dobrobyt i pomyślność.
- Baranek symbolizuje Chrystusa, który został skazany na śmierć. Jest oznaką cierpienia, późniejszego triumfu i zmartwychwstania Jezusa. Jest także symbolem odkupienia grzechów i przezwyciężenia zła. Do koszyczka najczęściej wkłada się baranka z cukru lub czekolady.
- Mięso, wędliny - to oznaka dobrobytu, zdrowia i witalności. Mięso symbolizuje baranka paschalnego, jakiego spożyli apostołowie podczas Ostatniej Wieczerzy.
- Sól - to symbol ochronny przed złem i działaniem diabła. Jest także symbolem więzi między Bogiem a ludźmi i oczyszczenia.
- Ciasta oznaczają ludzkie umiejętności, ale i radość po długim poście. Do koszyczka najczęściej wkłada się małą babeczkę wielkanocną.
- Chrzan oznacza krzepę, zdrowie i siły witalne. Działa wzmacniająco na pozostałe produkty w koszyczku. Święci się go w kawałku lub po starciu w kieliszku.
- Pieprz symbolizuje cierpienia Jezusa.
- Ser symbolizuje więź między człowiekiem a przyrodą. Zapewnia dobrobyt zwierzętom.
- Woda to symbol płodności, witalności, oczyszczenia, odrodzenia i chrztu
Oprócz samych pokarmów w koszyczku powinna znaleźć się biała serwetka i zielone gałązki. Biała serweta jest symbolem oczyszczenia, ale nawiązuje także bezpośrednio do zmartwychwstania. Zielone gałązki to symbol życia. Do koszyczka możemy dołożyć również inne produkty, które będziemy spożywać podczas wielkanocnego śniadania.
Koszyczek wielkanocny ze święconką możemy udekorować samodzielnie lub użyć gotowej wersji, jaką możemy zakupić w sklepie. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu w okresie przedświątecznym. Bezpiecznym wariantem jest koszyczek z zamknięciem. Wówczas nie będziemy musieli obawiać się o zawartość wielkanocnego koszyczka.
Zobacz też: Ciasto na Wielkanoc o smaku kultowego batona i bardzo stary przepis na mazurka na majonezowym cieście