Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Poza jajkami warto zadbać też o inne symbole

W koszyczku nie może zabraknąć tych produktów. Baranek i jajka to nie wszystko. Poznaj tradycyjne produkty, które w Wielką Sobotę, 30 marca powinny znaleźć się w wiklinie. Okazuje się, że smaczne kąski nie tylko mają lepiej smakować podczas uroczystego śniadania, ale kryją ważną symbolikę.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Już w niedzielę, 31 marca polskie rodziny zasiądą do odświętnych stołów i spróbują rozmaitych smakołyków. Dzień wcześniej należy jednak udać się do kościołów, trzymając w dłoni tradycyjny koszyczek z całą zawartością. Co powinno się zatem w nim znaleźć poza jajkami i cukrowym barankiem? 

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

W Wielką Sobotę chrześcijanie będą święcić pokarmy wielkanocne. Zwyczaj ten w Polsce praktykujemy już od ponad 700 lat. Zawartość koszyczków jednak nieco ewoluowała - wiele osób zastępuje teraz tradycyjne pokarmy cukrowymi słodyczami i czekoladowymi jajkami czy królikami. Co jednak powinno znaleźć się w tradycyjnej święcące? Przede wszystkim nie może zabraknąć jajek, które są zresztą symbolem Wielkanocy oraz symbolem początku, narodzin oraz zmartwychwstania. 

Zawartość koszyczka na jajkach się jednak nie kończy. Kolejnym ważnym produktem jest symbolizujący życie Chrystusa chleb. Warto zrobić go na tę okazję samodzielnie lub nabyć mały, zdobny bochenek w piekarni. Kolejnym wypiekiem jest oczywiście babka wielkanocna - to nie tylko słodki akcent, ale i symbol doskonałości i życiowych umiejętności (dlatego powinna być upieczona w domu, a nie kupiona w sklepie). 

Z nieco mniej oczywistych produktów warto pamiętać też o soli - symbol trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia przed rozkładem i popsuciem; uważana także za symbol gościnności i przymierza Boga z człowiekiem. Chrzan jest równie niezbędny, to w końcu charakterystyczny akcent świąt i symbol pokonania goryczy męki Chrystusa.  

Te produkty powinny znaleźć się w koszyczku. Zabawki i napoje wyskokowe to raczej zły pomysł

Tradycja mówi, że w koszyczku powinna znaleźć się także wędlina czy kiełbasa, jako odzwierciedlenie dobrobytu i dostatku. W dobie dzisiejszych diet, wegetarianizmu czy weganizmu można z niej jednak zrezygnować. Ważny jest jednak baranek z masła, ciasta, cukru lub czekolady, który symbolizuje ofiarę, Baranka Bożego (Chrystusa, który umarł za ludzkie grzechy). Tak skomponowany koszyczek można udekorować bukszpanem, wstążkami i nakryć całość białą serwetką. 

Wydawać by się mogło, że zarówno kurczaczki, jak i zające czy czekoladowe jajeczka są w koszyczkach mile widziane. Tak naprawdę te słodkie dodatki nie mają zbyt wiele wspólnego z tradycją związaną z Wielkanocą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.