To źle wpłynie na smak żurku. Magda Gessler przestrzega, by nie dodawać tego składnika

Żurek wielkanocny to w wielu domach punkt obowiązkowy. Każdy robi go trochę inaczej, po swojemu, korzystając często z przepisu, który jest w rodzinie od pokoleń. Magda Gessler przestrzega jednak przed popularnymi błędami, które być może popełniamy zupełnie nieświadomie, a które mogą popsuć smak zupy.

Żurek to kwaśna, treściwa, bardzo charakterystyczna zupa. Zwykle serwowana jest podczas Wielkanocy, ale nie jest to reguła. Często pojawia się w menu restauracji, które podają tradycyjne potrawy kuchni polskiej. Polacy ją uwielbiają, a nierzadko zachwalają ją również zagraniczni turyści, dla których ten smak często jest czymś zupełnie nowym. 

Zobacz wideo Te jajka zrobią furorę na świątecznym stole. Znikną w oka mgnieniu

By jednak żurek faktycznie smakował jak najlepiej, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Magda Gessler przestrzega przed błędami, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Jej zdaniem tylko wtedy, gdy ich nie popełnimy, żurek będzie smakował tak jak powinien. 

Magda Gessler ostrzega, by nie dodawać do żurku tego składnika. Zepsuje smak

O tym, jak przygotować dobry żurek wielkanocny, słynna restauratorka opowiedziała swego czasu serwisowi fakt.pl. Po pierwsze Gessler podkreśla, że wywar do żurku powinno robić się na dobrze zaparzonej białej kiełbasie. Przypomina też, na jakim zakwasie należy przygotowywać ten wielkanocny klasyk.

Zwracajmy uwagę na kwas, który dodajemy do żurku. Ma być prawdziwy, z żytniej mąki!

Prowadząca "Kuchenne rewolucje" poradziła też, by zrezygnować z jednego dodatku, po który często sięgamy. Chodzi o śmietanę. Gessler stwierdziła bowiem, że bez niej żurek będzie dużo lepszy. "Tego dnia żurek powinien być chudy, kwaśny, z dużą ilością majeranku i czosnku" - tłumaczy.

Żurek / zdjęcie ilustracyjneŻurek / zdjęcie ilustracyjne Fot. Shutterstock, Kamila Sankiewicz Photo / zdjęcie ilustracyjne

Czym różni się żurek od barszczu białego?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te zupy są identyczne. Różnią się jednak dość istotnie. Przede wszystkim zakwasem. Żurek robi się na zakwasie z mąki żytniej, zaś barszcz biały na zakwasie z mąki pszennej. Ponadto, jak czytamy na stronie restauracji "U Fukiera" Magdy Gessler, "Kolejną różnicą pomiędzy żurkiem i barszczem białym jest to, że ten pierwszy stosuje się w formie zalewy do innych produktów, takich jak kiełbasa, jajka czy twaróg".

Warto odróżnić też żurek od żuru. Oba robi się na zakwasie mącznym (ten na żur może być zrobiony z mąki żytniej razowej, owsianej lub płatków owsianych), ale żur jest bardziej gęsty i zawiesisty. Żurek jest lżejszy. Żur można jeść albo sam, albo dodawać do innych zup, np. właśnie do żurku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.